En ole rasisti

Poikkesin viikolla Lappeennassa kun sukuloin lähiseudulla ja täytyypä sanoa että tietyissä kaupoissa käväistessäni tuntui kuin olisi ollut Venäjällä kun suurin osa asiakkaista tuntui olevan noita naapureita.

Eikö teistä Lappeenrantalaisia hieman huoleta noiden vanjojen määrä. Tiedossahan kuitenkin on että osa näistä turisteista kuitenkin on rikollisia, katsoipa asiaa kuinka ruusuisten silmälasien läpi tahansa. Lieneekö heitä teillä paljonkin vakituisesti asumassa?
275047
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Kauppiaat ovat tyytyväisiä hyvistä asiakkaista.

Äänestä

Ei täällä enää kauan viitsi asua.Häiritsee siinä määrin.Suorastaan huolestuttaa.Mut minkäs noille voi kun vaan tänne tunkevat.

Äänestä

En voi sietää ensimmäistäkään molottajaa koko kylässä.Menisivät sinne hapankaalin ja mahorkan hajuun mölisemään.

Äänestä

kyllähän se älytön älämölö, roskaus ja yksinkertaisesti venäläisten osaamattomuus toimia kaupassa oikein (esim etuilu, tavaroiden lastaus jne) vituttaa suuresti, mutta tosiasia on kuitenkin, että joillekin liikkeille myynti venäläisille muodostaa suuren osan kaupan kokonaismyynnistä. Aika monen venäläisen ulkonäkö pettää ja köyhästä ulkokuoresta huolimatta taskusta löytyy useampi 500 euron seteli aitoa eurovaluuttaa. Venäläisiä saamme kiittää siitä, että tänne avataan ja suunnitellaan uusia liikkeitä ja kaupunki kehittyy.

Äänestä
  • Vituttaa myös kauppiaitten asenne.Kyllä ne venäläiset ostais ne ostoksensa vaikka saisivatkin saman palvelun kuin suomalaiset.Ei nitä tartteis paapoa ja antaa erityiskohtelua.Ja sit kun kaupoissa on tietenkin nykyisin myös myyjinä venäläisiä niin ihan aluksi niille vois kyllä saada jakeluun suomalaisen tapakulttuurin asiakaspalvelussa.Ja suomenkielentaito niillä on liian usein täysin surkea.Joissain kaupoissa tuo alussa mainitsemani asenne on täysin törkeä,nimiä mainitsematta.

    Äänestä

Nimittäin venäläiset naiset tuntuvat pitävän kovasti lapsista. Kaupassa kiukkuavien uhmisten kanssa jonottaminen EI ole herkkua kenellekkään. Suomalaiset kattoo vaan tyyliin "pysysit kotona", mutta jos lähellä venäläinen nainen, tulee takuulla apuun! Ja avulla tarkotan ihan vaan lapselle puhumista tms. Loppuu kiukku ku vieras täti tulee höpisemään:)

Äänestä

Tosiasia on kuitenkii, että parempi näin, kuin olisi saman verran tummia ja pakolaisia kylillä pyörimässä.

Venäläisillä on rahaa ja he käyttävät sitä eli jättävät sen kaupunkii.

Kun taas tämä toinen vähemmistö suorastaan pummaa sitä rahaa kaupungilta ja näistä liikkeistä ja sitäpaitsi naisiin kohdistuneet seksuaalirikokset nousee, kun tämä vähemmistö on liikenteessä!

Eli mielummin kuuntelen venäjän polotusta turvallisesti täällä Lappeenrannassa, kun olen helsingissä mustien miesten ympäröimänä missä tahansa julkisella paikalla!

Kaupungin isät voisivat ohjastaa kaikki pakolaiset pois lappeenrannasta, kun meillä on noita "venäläisiä"

Äänestä
  • Typerää tuollainen "tummittelu",sano suoraan suomeksi että mustalaisia tai vaikka mieluummin romaneja.

    Äänestä

siis yleisesti. Kun olen tutustunut muutamaan venäläiseen työn ja koiranulkoilutus merkeissä,niin ovat olleet tosi kivoja tuttavuuksia.

Äänestä
  • Venäjäähän kuulee joka kauppareissulla, mutta ei se minua kyllä haittaa. Oikeastaan se on ihan mukavaa. Minä en ole kyllä kokenut minkäänlaista häiriötä venäläisistä täällä, en niistä jotka asuvat täällä tai ovat vain ostosreissulla.

    Äänestä

Firmassa jossa työskentelen, on paljon venäläisiä jotka puhuvat hyvin suomea. Tekevät työtä ihan yhtä hyvin kuin suomalaisetj MAKSAVAT veroja jne. Ovat siis ihan suomen kansalaisia kuitenkin. Eivätkä ole raiskailemassa ja ryöstelemässä/muunlaisessa kiusanteossa toisin kuin eräs toinen vähemmistö suomessa.

Äänestä
  • Tilastojen mukaan suomessa asuvat venäläiset tekevät suhteessa yhtä paljon kuin suomalaiset.
    somaleilla on kuulemma monin kertainen suhde kerroin.. ja vielä rikokset ovat usein pahoinpitelyitä.
    Itse olen tosiaan useasti yllättynyt kuinka hyvin venäläiset ovat oppineet puhumaan suomea asumalla suomessa vain muutaman vuoden. Toivoisin kuitenkin, ettei kaikki suomeen muuttavat venäläiset jäisi lappeenrantaan, vaan hajautuisivat pitkin suomea.

    Äänestä

  • suomalainen kirjoitti:

    Tilastojen mukaan suomessa asuvat venäläiset tekevät suhteessa yhtä paljon kuin suomalaiset.
    somaleilla on kuulemma monin kertainen suhde kerroin.. ja vielä rikokset ovat usein pahoinpitelyitä.
    Itse olen tosiaan useasti yllättynyt kuinka hyvin venäläiset ovat oppineet puhumaan suomea asumalla suomessa vain muutaman vuoden. Toivoisin kuitenkin, ettei kaikki suomeen muuttavat venäläiset jäisi lappeenrantaan, vaan hajautuisivat pitkin suomea.

    ja suurin osa heistä ovat todella ystävällisiä ja reiluja.

    Äänestä

  • SP. kirjoitti:

    ja suurin osa heistä ovat todella ystävällisiä ja reiluja.

    No missäs firmassa tollasta on? Miula täysin erilaisia kokemuksia.

    Äänestä

  • myös aikamoinen joukko venäläisiä. Miksiköhän ovat sinne joutuneet, jos eivät muka rötöstele?

    Äänestä

  • TavisFI kirjoitti:

    No missäs firmassa tollasta on? Miula täysin erilaisia kokemuksia.

    enpä tässä nyt nimeä ala mainitsemaan mutta eräs rakennus/putkifirma kuitenkin

    Äänestä

Se on ihan sama kun olet länsirannikolla tai Hkissä niin kuulet svedua joka puolella, mitäs vittua ne sitten tänne tulee, pysykööt Ruotsissa.

Mihinhän nämä sun perusteet rikollisuudesta oikein perustuu? Että bussilastillinen tavallisia turisteja onkin yht'äkkiä suur-rikollisia, niinkö? Ja mitä sen on väliä paljonko venäläisiä täällä asuu kun se on suurin suomessa asuva ulkomaalaisväestöryhmä kumminkin.
Onhan se nyt perkele kumma että kun rajalle on huikeat 25km niin täällä kuulee venäjää, jännä ja perin ihmeellinen asia. Ihan niinkuin Torniossa myös mutta ruotsalaisia.
Fakta ja hyvin iso fakta on se ettei tänne tulisi nyt esim Motonet, Suomi-Soffa jne tämänkaltaisia myymälöitä ellei venäläisten suuri ostovoima vetäisi puoleensa.

Ja mä henkilökohtaisesti mielummin kuuntelen venäjän kieltä kuin esim. länsinaapurin rasittavaa vinkumista ja hinttariaksenttia.

En minäkään ole rasisti mutta silti vituttaa tuollainen asenne v.2006 jolloin maailma yhdentyy kovaa vauhtia ja väestö ikääntyy siinä määrin että suomalaisten hyvinvointi ja sosiaaliturva tulee tällä menolla olemaan historiaa.
Kukas ne verot maksaa jos meillä on 3,5milj sosiaaliedunsaajaa ja vain 1,5milj työntekijää?
Miettikääpä sitä.

Äänestä
  • Missähän olet pyörinyt kun olet ihan häiritsevässä määrin kohdannut Ruotsalais turisteja? ;D

    Jos rannikkokaupungeissa tai pääkaupunkiseudulla kuulet Ruotsinkieltä, puhuja on todennäköisesti kansalaisuudeltaan Suomalainen ja sukunsa asunut Suomessa miltei yhtäpitkään kuin sinunkin sukusi.
    Hänen äidinkielensä vain sattuu olemaan Ruotsi.

    Ja minäkin vastustan pakkoRuotsia kuten tulen sitten ajastaan vastustamaan pakkoVenäjääkin.

    Äänestä

  • loli kirjoitti:

    Missähän olet pyörinyt kun olet ihan häiritsevässä määrin kohdannut Ruotsalais turisteja? ;D

    Jos rannikkokaupungeissa tai pääkaupunkiseudulla kuulet Ruotsinkieltä, puhuja on todennäköisesti kansalaisuudeltaan Suomalainen ja sukunsa asunut Suomessa miltei yhtäpitkään kuin sinunkin sukusi.
    Hänen äidinkielensä vain sattuu olemaan Ruotsi.

    Ja minäkin vastustan pakkoRuotsia kuten tulen sitten ajastaan vastustamaan pakkoVenäjääkin.

    Ruotsalaiset on ihan eri juttu.Sivistyneitä ja osaavat käyttäytyä.Venäläiset maleksii pitkin katuja koko leveydeltä,etuilevat jonossa ja sönköttävät ällöttävää kieltään niin että sylki lentää.Ja niitä on joka hemmetin paikka nykyisin täynnä.Jos edes kävisivät vaan täällä mutta kun tunkevat asumaan,yäk.

    Äänestä

  • Tuli erhe kun kirjoitin että turisteista osa on rikollisia, tai voi toki ollakin. Onhan suomalaisistakin. Tarkoitin kyllä että osa venäläisistä ja samalla kysyin paljonko heitä on mahtanut muuttaa Lappeenrantaan asumaan.

    Etkä muuten voi väittää että esim naapurimaillamme ei olisi mitään eroa ajatellen. Vai onko käsite itämafia ihan puppua puhetta?

    Asun reilut 200km Lpr:sta ja olen ihan hyvilläni ettei ympärillä ole jonkun tietyn maan asukkaita niin paljon että aika-ajoin tuntuisi kuin ei olisi kotimaassa lainkaan.

    Äänestä

"en ole rasisti, mutta täällä on nii vi**n paljon ryssiä" :D Jos huolestut tollasesta kannattais käydä ehkä hieman suuremmissa kaupungeissa katsomassa. Hyvä vaan että Suomikin kansainvälistyy. Oli se sitten tapa mikä tahansa.

Äänestä
  • Minusta asia on niin, että mustia tulee tänne koko ajan enemmän ja heistä tulee paljon enemmän ongelmia kuin venäläisistä. Jo nyt mustat tekevät esim. Helsingin seudulla eniten väkivalta- ym. rikoksia. He eivät tule koskaan sopeutumaan meidän yhteiskuntaamme, vaan haluavat elää oman kulttuurinsa mukaisesti ja se ei onnistu ilman ristiriitoja, niinkuin on jo huomattu monessa kunnassa. Heidän maahantuloaan pitäisi rajoittaa ja mielellään estää kokonaan. Venäläisistä suurin osa sopeutuu tänne hyvin ja tekee täällä työtä ja maksaa verot, jos siihen annetaan mahdollisuus.

    Äänestä

Kyllä se tosi asia on että nuo venälaiset ovat hivuttautuneet oikein joukolla tänne Etelä-Karjalaan ja koko Suomeen.Sanotaan että tuossa n.10-14 vuotta sitten jos näki auton jossa oli venäläiset rekkarit,sitä oikein ihmeteltiin.Nykyään jo melkein joka toinen auto on venäjän kilvissä.Eräs tuttumme asuu Kyproksella ja on sanonut että siellä venäläisistä on parissa vuodessa tullut oikein riesa.Aikaisemmin siellä ei ollut oikeastaan rikollisuutta tms.,(on melko uskonnollista aluetta). nyt venäläiset ovat valloittaneet alueita sieltä ja tuoneet mukanaan rikollisuuden ,mafian,prostituution ym.Paikalliset ovat ihmeissään,siellä on jo kyltit kaduilla venäjäksi.Mutta tämä ei ole ainut maa.Näin on muuallakin.Uskon että näin käy vielä Lappeenrannassakin,osittain on jo käynyt.Vaikka toivon hartaasti että ei kävisi!Myös Imatralla jossa aiemmin ei ollut juurikaan venäläisiä.nyt suurin osa kaupoissa niitä.

Äänestä

Kaupat täynnä venäläisiä ja puistot täynnä suomalaisia juoppoja!!!!!!!!!

Äänestä

kuinka moni Lappeenrantalainen käy viipurissa ja MIKS????????

Äänestä
  • Ja millasta porukkaa täälläkin keskustelupalstalla pyörii, ei helvetti.

    Jos marketissa olevat venäläiset häiritsee, ni ei hyvin mee.

    Totuus on se, et maailma ja Suomi, myös LPR kansainvälistyy koko ajan. Venäjänkauppa on yks tärkeimmistä osa-alueista Suomen taloudelle, ja kasvava sellainen.

    Ja mitä tulee venäläisiin työntekijöihin: samanlaisia veronmaksajia ku myökii. Totta kai poikkeuksia löytyy ammattitaidon suhteen -mutta niitä poikkeuksia löytyy suomalaistenkin keskuudesta.

    Eiköhän kannattais mielummin manata sitä, että alkoholisteille yms. elämäntapatyöttömille myönnetään vaikka mitä tukia ja etuja. Ja kuinka moni teistäkin valittajista on joskus nähny venäläisen juopon vaikka tossa keskuspuistossa kirkon eessä??? Kyllä ne niitä suomalaisia äijänkäppänöitä on kaikki. Siinä istuvat ja kaljottelevat keskellä päivää meidän veroeuroja ja huutelevat hävyyttömyyksiä ohikulkijoille.

    Ja muistakaahan nyt myös se, että Suomessa tulee jatkossa olemaan työvoimapulaa. Silloin ulkomainen työvoima tulee erittäin tarpeeseen. Jos ei kelpaa venäläisen lääkärin tai apteekkarin apu, ni oisitte ite vaan käyny kouluja ja hakenu siltä alalta töitä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mutta kirjoitti:

Poikkesin viikolla Lappeennassa kun sukuloin lähiseudulla ja täytyypä sanoa että tietyissä kaupoissa käväistessäni tuntui kuin olisi ollut Venäjällä kun suurin osa asiakkaista tuntui olevan noita naapureita.

Eikö teistä Lappeenrantalaisia hieman huoleta noiden vanjojen määrä. Tiedossahan kuitenkin on että osa näistä turisteista kuitenkin on rikollisia, katsoipa asiaa kuinka ruusuisten silmälasien läpi tahansa. Lieneekö heitä teillä paljonkin vakituisesti asumassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu