Amikset ja rukki

Akateeminen ihminen

Oletteko muuten huomanneet, että hyvin pieni osa rukin käyneistä on amiksia? Mistäköhän tämä mahtaa johtua?

14

4345

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johtuu..

      varmasti johtuu siitä, kun isi on sanonu että meidän poika menee lukioon. ja isi on sanonu, että meidän poika menee rukkiin. eli ei suinkaan siksi, että he olisivat luonnostaan johtajia ja karismaa omaavia. ainoastaan, kun äiti ja isi halus niin.

      • vaan

        siitä, että amiksille vanhemmat sanoo; "menet sitten sinne amikseen" ja "et sitten varmasti edes yritä rukkiin vaikka noilla rusina-aivoillasi tuskin sinne edes pääsee" .


    • ketttu

      ehkäpä he menevät mielummin töihin niiksi kuudeksi kuukaudeksi jotka voisi myös vetää vessanpöntöstä alas menemällä rukkiin.

      Tai sitten ei, en tiedä eikä kiinnosta

      • Toppahousu

        Niin, kiireellä jo sinne töihin, joita saa muutenkin tehdä seuraavat 40 vuotta.


    • siitä...

      ... että RUK- valinnoissa lukuhommilla, eli kirjallisilla kokeilla on perinteisesti ollut varsin suuri painoarvo ja lukion käyneet ovat enemmän tällaiseen suuntautuneita.

    • Suomalainen sotilas

      Hommahan lähtee jo peruskoulusta. Amikseen lähtevät ne, jotka eivät ole lukumiehiä ja myös porukkaa, joka ei muualle pääse. RUK:uun pääseminen vaatii kunnianhimoa, menestymistä myös kirjallisissa kokeissa ja intin palikkatestissä, joka testaa matemaattista ja loogista päättelykykyä. Amikseen ei todellakaan mene porukkaa, joka menestyisi tuollaisissa testeissä eli...

      • r-e-s-s-u

        "RUK:uun pääseminen vaatii kunnianhimoa, menestymistä myös kirjallisissa kokeissa ja intin palikkatestissä, joka testaa matemaattista ja loogista päättelykykyä. Amikseen ei todellakaan mene porukkaa, joka menestyisi tuollaisissa testeissä eli... "

        Amiksen kävin, P1 oli 9, P2 oli 6, rukkiin en halunnut. Se siitä.


      • kettunen

        jos rukkiin pääseminen vaatii mielestäsi kunnianhimoa niin kovin pieni on maailmankuvasi :D


    • kokemus mulla

      Olin itse aikanaan amispohjalta Rukissa ja mieleen on jäänyt majurin lähtöpuhuttelu, missä hän haukkui yksikön aloitustason surkeaksi, koska joukossa on seitsemän ei-ylioppilasta. Ei paljon mieltä lämmittänyt silloin, kun itse olin yksi niistä seitsemästä.

      Kaipa tuo majuri väärässä kuitenkin oli, naapurikomppanian priimus oli autonasentaja ja itsellekin on reservissä tullut jo kaksi ylennystä. Ensimmäinen ylennys 7:n vuoden ja toinen siitä 5:n vuoden kuluttua.

      • Toppahousu

        Aivan, tuo amis-lukio jaottelu on todella perseestä. Kersantiksi ylennettyjen (amisten) joukossa oli intin aikana monia, joista ajattelin että miksi tuokaan ei lähtenyt RUKKIIN kun kuitenkin lusii pitkän oppimäärän.

        Perseestä myös tuo majuri. Talvisodan alla skapparit nimittelivät reservin upseereita tinanapeiksi mutta olivat sodan jälkeen hiljaista poikaa. Että se siitä ylimielisyydestä.

        (Itse ylioppilas, RUK ja reservissä 11 vuotta ilman ylennyksiä.)


    • Vänskä Kihara

      Ja RUKin kävin arvosanalla hyvä.

      • Vanha majuri

        Nykynen valintajärjestelmä on hyvä ja virhevalintoja tulee prosentuaalisesti hyvin vähän. Se ei myöskään enää suosi kohtuuttomasti "lukumiehiä" kuten silloin kun minä esimerkiksi olen RUK:n käynyt, vaan ottaa huomioon useampia tekijöitä.

        Tilaston valossa on kuitenkin selvää, että lukio ja RUK korreloivat. Ylioppilaissa on enemmän kuin ammattikoulun käyneissä sellaisia, jotka voidaan kouluttaa joukkueen-/jaoksenjohtajiksi.

        Ryhmanjohtajuus on sosiaalisesti yksi vaikeimmista tehtävistä ihmiselle ja ryhmänjohtaja on aikamoisessa ristivedossa alaisten ja esimiesten välissä. Aiheesta on tehty erittäin mielenkiintoisia tutkimuksia. Joukkueen johtajan tehtävä on jo hieman helpompi tuolta kannalta, mutta se taas vaatii suurempien kokonaisuuksien ymmärtämistä ja enemmän valmiuksia hakkia tietoa.

        Mutta molemmista lähtökohdista, sekä lukiosta että ammattikoulusta voi ponnistaa reservinupseeriksi. Muut tekijät kuin koulutausta ovat ratkaisevia.


    • rukin käynyt

      RUK:hon vaaditaan P-arvo 7 tai enemmän. P-arvo korreloi puolestaan älykkyyden kanssa, ja älykkyys sekä lukeneisuus kulkevat käsi kädessä.

      Meillä oli Pioneerikomppanian 48 hepusta 4 amista.

    • huhhuhh

      Jos haittaa, niin miksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      129
      1342
    2. millaiset hiukset

      kaivatullasi on? :)
      Ikävä
      49
      1106
    3. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      58
      910
    4. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      76
      899
    5. Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten

      naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e
      Tuusniemi
      45
      883
    6. Kuka mölyapina

      Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle
      Suomussalmi
      19
      821
    7. Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen

      Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel
      Kuhmo
      5
      794
    8. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      85
      789
    9. Salaattirosvo

      Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia
      Suomussalmi
      25
      704
    10. Kuntorappuset

      Kuinkahan suuren suosion ja käyttömäärän on saanut nämä raput joita paljon mainostettiin , ennen ja jälkeen valmistumise
      Hyrynsalmi
      55
      696
    Aihe