Amikset ja rukki

Akateeminen ihminen

Oletteko muuten huomanneet, että hyvin pieni osa rukin käyneistä on amiksia? Mistäköhän tämä mahtaa johtua?

14

4239

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johtuu..

      varmasti johtuu siitä, kun isi on sanonu että meidän poika menee lukioon. ja isi on sanonu, että meidän poika menee rukkiin. eli ei suinkaan siksi, että he olisivat luonnostaan johtajia ja karismaa omaavia. ainoastaan, kun äiti ja isi halus niin.

      • vaan

        siitä, että amiksille vanhemmat sanoo; "menet sitten sinne amikseen" ja "et sitten varmasti edes yritä rukkiin vaikka noilla rusina-aivoillasi tuskin sinne edes pääsee" .


    • ketttu

      ehkäpä he menevät mielummin töihin niiksi kuudeksi kuukaudeksi jotka voisi myös vetää vessanpöntöstä alas menemällä rukkiin.

      Tai sitten ei, en tiedä eikä kiinnosta

      • Toppahousu

        Niin, kiireellä jo sinne töihin, joita saa muutenkin tehdä seuraavat 40 vuotta.


    • siitä...

      ... että RUK- valinnoissa lukuhommilla, eli kirjallisilla kokeilla on perinteisesti ollut varsin suuri painoarvo ja lukion käyneet ovat enemmän tällaiseen suuntautuneita.

    • Suomalainen sotilas

      Hommahan lähtee jo peruskoulusta. Amikseen lähtevät ne, jotka eivät ole lukumiehiä ja myös porukkaa, joka ei muualle pääse. RUK:uun pääseminen vaatii kunnianhimoa, menestymistä myös kirjallisissa kokeissa ja intin palikkatestissä, joka testaa matemaattista ja loogista päättelykykyä. Amikseen ei todellakaan mene porukkaa, joka menestyisi tuollaisissa testeissä eli...

      • r-e-s-s-u

        "RUK:uun pääseminen vaatii kunnianhimoa, menestymistä myös kirjallisissa kokeissa ja intin palikkatestissä, joka testaa matemaattista ja loogista päättelykykyä. Amikseen ei todellakaan mene porukkaa, joka menestyisi tuollaisissa testeissä eli... "

        Amiksen kävin, P1 oli 9, P2 oli 6, rukkiin en halunnut. Se siitä.


      • kettunen

        jos rukkiin pääseminen vaatii mielestäsi kunnianhimoa niin kovin pieni on maailmankuvasi :D


    • kokemus mulla

      Olin itse aikanaan amispohjalta Rukissa ja mieleen on jäänyt majurin lähtöpuhuttelu, missä hän haukkui yksikön aloitustason surkeaksi, koska joukossa on seitsemän ei-ylioppilasta. Ei paljon mieltä lämmittänyt silloin, kun itse olin yksi niistä seitsemästä.

      Kaipa tuo majuri väärässä kuitenkin oli, naapurikomppanian priimus oli autonasentaja ja itsellekin on reservissä tullut jo kaksi ylennystä. Ensimmäinen ylennys 7:n vuoden ja toinen siitä 5:n vuoden kuluttua.

      • Toppahousu

        Aivan, tuo amis-lukio jaottelu on todella perseestä. Kersantiksi ylennettyjen (amisten) joukossa oli intin aikana monia, joista ajattelin että miksi tuokaan ei lähtenyt RUKKIIN kun kuitenkin lusii pitkän oppimäärän.

        Perseestä myös tuo majuri. Talvisodan alla skapparit nimittelivät reservin upseereita tinanapeiksi mutta olivat sodan jälkeen hiljaista poikaa. Että se siitä ylimielisyydestä.

        (Itse ylioppilas, RUK ja reservissä 11 vuotta ilman ylennyksiä.)


    • Vänskä Kihara

      Ja RUKin kävin arvosanalla hyvä.

      • Vanha majuri

        Nykynen valintajärjestelmä on hyvä ja virhevalintoja tulee prosentuaalisesti hyvin vähän. Se ei myöskään enää suosi kohtuuttomasti "lukumiehiä" kuten silloin kun minä esimerkiksi olen RUK:n käynyt, vaan ottaa huomioon useampia tekijöitä.

        Tilaston valossa on kuitenkin selvää, että lukio ja RUK korreloivat. Ylioppilaissa on enemmän kuin ammattikoulun käyneissä sellaisia, jotka voidaan kouluttaa joukkueen-/jaoksenjohtajiksi.

        Ryhmanjohtajuus on sosiaalisesti yksi vaikeimmista tehtävistä ihmiselle ja ryhmänjohtaja on aikamoisessa ristivedossa alaisten ja esimiesten välissä. Aiheesta on tehty erittäin mielenkiintoisia tutkimuksia. Joukkueen johtajan tehtävä on jo hieman helpompi tuolta kannalta, mutta se taas vaatii suurempien kokonaisuuksien ymmärtämistä ja enemmän valmiuksia hakkia tietoa.

        Mutta molemmista lähtökohdista, sekä lukiosta että ammattikoulusta voi ponnistaa reservinupseeriksi. Muut tekijät kuin koulutausta ovat ratkaisevia.


    • rukin käynyt

      RUK:hon vaaditaan P-arvo 7 tai enemmän. P-arvo korreloi puolestaan älykkyyden kanssa, ja älykkyys sekä lukeneisuus kulkevat käsi kädessä.

      Meillä oli Pioneerikomppanian 48 hepusta 4 amista.

    • huhhuhh

      Jos haittaa, niin miksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      138
      10722
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5140
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2353
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      108
      2170
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2053
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1661
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1482
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1164
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      34
      1123
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      55
      1024
    Aihe