Meriveden käyttö pilariperustuksen valussa

J K-K

Olemme rakentamassa saareen, eikä ole taattua, että porakaivoa ehdään tehdä paikalle ennen saunamökin pilariperustusten valua -- käykö merivesi kuivabetonin sekaan harkkojen täyttöön, vai tuleeko merkittävää haittaa?

15

7460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Betonimiäs

      Älä ihmeessä käytä merivettä. Järvivedenkin kanssa on vähän niin ja näin.

    • Voi ...........

      Paljonko kaikkea onkaan kehitelty hyviä ajatuksia ja jopa vielä toteutettu niitä.

    • Hermodynaamikko

      on pahasta, mutta jos sulla ei ole kauhea kiire, niin sokerin kaatamisesta petonkin sekaan on silloin pelkkää hyötyä.

      • esko

        Sokeri estää betonin sitoutumisen.


      • Hermodynaamikko
        esko kirjoitti:

        Sokeri estää betonin sitoutumisen.

        ne myy sitä sokeria kenelle tahansa halukkaalle sievoiseen kilohinnastoon vedoten petonkin hidasteen nimikkeellä, mutta lähimmästä marketista saa huokealla, jos ei epähuomiossa ota hyllystä ostoskärrillistä hillosokeria taikka fariinia. Suola on rautatavarakaupassakin suolaa, ettei sitä kukaan vahingossa petonkin sekaan kaatelisi, koska semmoinen tavallinen taloussuolakin siellä petonkissa syövyttää helkkarin pahasti kaikkea petonkirautaa eli harjuterästä.


    • johan tämä typerä rakentami...

      suola ja betoni yhteen sovi.

    • Vasara ja nauloja

      Nythän on niin, että Suomenlahden meriveden suolapitoisuus on n. 0,5%. Jos vesi on muuten puhdasta, ei sisällä paljoa humusta tai pieneliöstöä, niin vesi on käytettävissä pienimuotoisissa valuissa. Jos mökkisi kestää vaikka 30 vuotta, merivedellä tehnyt valut kyllä kestää saman. Laita vaikka varoiksi pykälää paksummat raudat, mitä kuvissa on. 8 mm sijaan vaikka 10 tai 12 mm. Älä ota stressiä noin pienistä asioista.

      Kirjastot on asiaa pullollaan, eikun tutkimaan. Täältä saat parhaiten "mutu" viestejä, älä usko ihan kaikkea. Ei tätä munkaan kirjoitusta ole pakko uskoa ;o)

      • on ongelma

        Jacques Costeaun ystävät saattavat muistaa yhden niistä 70-luvun jaksoista jossa ohimennen puhutaan jonkun paronin tms. huvilasta Afrikassa. Laasti ja valuhommat oli tehty suolaveden (meriveden) avulla, ja koko mökki oli hapertunut aikasta nopeasti.

        Toki se suolan määrä on kriittinen juttu ja kannattaa tutkia tarkemmin missä vaiheessa sitä on liikaa. Ehkäpä betonifirmojen tekninen asiakaspalvelu osaisi auttaa?


      • J KK

        Lueskelinkin aiemmin yhden kuivabetonitoimittajan ohjetta, jossa todettiin, että jos muuta mahdollisuutta ei ole, merivettä voi pienissä töissä käyttää – mietinkin lähinnä, jos joku olisi käytännössä kokeillut ja jakaisi kokemustaan siitä.
        Suola merivedessähän toimii betonin kovettumisessa kiihdyttäjänä, joten ihan normaalisti se reaktio ei mene, mutta kun konsentraatio on niin pieni kuin se saaristomerellä on, luulisi tosiaan, että merkittävää haittaa ei synny.

        Mieluummin tietysti käyttäisin muuta vettä.


    • _Vesimies_

      ja sadevettä keräilemään ;-)

    • Saetkae

      Saaressa valettiin noin kymmenen vuotta sitten isoa laituriarkkua joka täytettiin kivillä. Siihen käytettiin merivettä. Varmuuden vuoksi käytettiin pari milliä paksumpaa rautaa kun mitä suunnitelmissa oli jotta korroosiosta ei tulisi ongelmaa. En ole vielä kurkkinut betonin sisään katsomaan rautojen kuntoa koska hyvvin se on kestänyt tähän asti. Mutta lupaan ilmoittaa tällä palstalla heti kun arkku romahtaa ;)

      Me emme käyttäneet valmiskamaa, vaan sekoitettiin itse sementit ja sorat ja jos en muista ihan väärin laitettiin kalkkiakin joukkoon?? En ole ihan varma tästä, koska minä en ollut mestarina silloin vaan konekuskina. Mestarilla oli "resepti" miten betonia tehdään merivedellä. Kysele semettitehtailta, niillä on varmaa tietoa.

      • Juttua

        Vai paksumpaa rautaa,kuinkas paksua raudan tulee olla,että se ei ruostu ?


      • Saetkae
        Juttua kirjoitti:

        Vai paksumpaa rautaa,kuinkas paksua raudan tulee olla,että se ei ruostu ?

        Ainahan se ruostuu, mutta otetaan sen verran paljon paksumpaa rautaa että rakenteelle tarpeellinen ikä saavutetaan. Sen laskeminen oli silloin mestarin homma ja ilmeisen hyvin hän sen teki, koska arkku kestää vielä.


      • majopa
        Saetkae kirjoitti:

        Ainahan se ruostuu, mutta otetaan sen verran paljon paksumpaa rautaa että rakenteelle tarpeellinen ikä saavutetaan. Sen laskeminen oli silloin mestarin homma ja ilmeisen hyvin hän sen teki, koska arkku kestää vielä.

        Jos rauta ei kestä, pane paksumpaa rautaa ;)


    • entinen seilori

      .......ainakin länsirannikolla niin vähäsuolaista, että v-72 rakennetussa mökissä ei näy minkäänlaista heikkoutta, eikä ruostumista betonissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      51
      6480
    2. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      59
      4708
    3. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      95
      4680
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      25
      3473
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      203
      3126
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      41
      2895
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      20
      2736
    8. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2729
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      156
      1631
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      331
      1559
    Aihe