Mitkä kanavat ja putket kannattaa eristää lämpimässä tilassa. Ainakin iv-koneen raittiin ilman tuloputki ja iv-koneen likaisen ilman poistoputki (jäähtynyt lto-koneessa). Kannattaako radonin poisto eristää sillon kun se kulkee lämpimässä tilassa? Entä viemärin tuuletus tai keskuspölynimurin poistoputki, pääseekö kylmä niitä putkia pitkin viilentämään sisäilmaa?
Rakentaminen etenee kohta putkivetoihin.
Rakentaminen etenee kohta putkivetoihin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
katso suunnitelmista. Siellä ne eristettävät putket on esitetty...tai ainakin pitäisi olla.
Jätän nuo IV puolen putket vastaamaatta. Katsoa vaikka Parockin esitteistä webistä.
Nuo putket joissa ilma virtaa hitaasti, kuten viemärin tuuletus ja liesituuletin (sammuksissa), pitää eristää erityisen hyvin. Jos et nimittäin halua että liesituulettimesta tippuu päällelaittamisen jälkeen jään sulamisvesiä keittoon. Tai että viemäri alkaa haista tuleetusputken jäädyttyä umpeen. Viemärin tuuletusputkessa muista katsoa että kondenssivesi pääsee valumaan pois (ei notkelmia putkireiteissä) ja että liitoksissa on tiivisteet kunnossa.
Viemärin tuuletusputki ei jäädy lämpimässä sisätilassa.
Sen sijaan ullakolla se pitää eristää.
>Ainakin iv-koneen raittiin ilman tuloputki
Jep.
Sen eristeen ulkopinnassa on oltava myös tiivis höyrynsulku.
> ja iv-koneen likaisen ilman poistoputki (jäähtynyt lto-koneessa).
Jep.
Myös sen eristeen ulkopinnassa olisi hyvä olla tiivis höyrynsulku vaikka se ei kondensoi niin herkästi kuin tuo tulo.
>Kannattaako radonin poisto eristää sillon kun se kulkee lämpimässä tilassa?
Se tulee siis maanvaraisesta alapohjasta?
Ei kannattane eristää, silloin putkessa myös on hyvä imu talvella ilman imevää moottoria.
>Entä viemärin tuuletus
Ei tartte eristää sisätiloissa.
>tai keskuspölynimurin poistoputki,
"saa eristää"
Mutta parempi olisi jos siinä putkessa olisi taklaisinvirtauksen esto. Silloin ilmanvaihto ei ime pakkasta siihen putkeen.
> pääseekö kylmä niitä putkia pitkin viilentämään sisäilmaa?
Vain ilmastointiputkilla on merkittävästi tuota merkitystä, mutta niissäkin on kondenssi se oikea ongelma.
niin silloin olisi myös kaikki tuloilmakanavat eristettävä höyrynsulun kera