Kytkimen kuluminen

Nainen ratin takana

Mistä voi tietää milloinka kytkin on ns.kulumassa loppuun. Itselläni on ongelma vaihteiden vaihdon kanssa,vaihteet vaihtuvat ainoastaan silloin kun kytkintä painaa kovasti jos silloinkaan. Onko olemassa mitään helppoa ohjetta tarkastaa itse kytkimen kunto tai onko se jo loppu jne...

Tiedän,että kysymys varmaan meni väärälle osastolle mutta olisi mukavaa jos joku edes vaivautuisi jollain tavalla neuvomaan.

5

8167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asentaja..

      Tällä palstalla on turha spekuloida asiaa. Näytä autoasi ammattitaitoiselle asentajalle.

      • olla tarve pelkästään kytkimen säädölle.
        Vie osaavalle.


    • tuskin loppu sentään

      jos kytkin olisi loppu, ei vaihteiden kytkeytymisessä olisi ongelmaa mutta liikkeellelähdössä kylläkin sillä kytkin luistaisi kaiken aikaa.

      Ensimmäiseksi tuo alkaa esiintyä tilanteissa jossa kone on parhaan väännön alueella ja sitä vedätetään reippaasti eli esimerkiksi kolmosella rampilta tai ohituksessa kovaa kiihdytettäessä kone ryntääkin koville kierroksille mutta vauhti ei kiihdy aivankuin luistattaisit kevyesti kytkintä samalla.

      Tässä tapauksessa ongelma tuntuisi olevan päinvastainen eli kytkin ei irrota kokonaan jolloin vaihteiden kytkeytyminen on hankalaa ja jos pakki on synkronoimaton, sen pitäisi rusahtaa vaihdettaessa.

      Jos autossa on kytkinvaijeri, selviät helpoimmillaan sen säädöllä mutta nykyautoissa on kyllä yleensä automaattinen säätömekanismi joka voi tässä tapauksessa olla hajalla.

      Jos taas kytkin on hydraulinen, onkin edessä vähän hankalampi korjaus.

    • jalat=>

      haara-asentoon ja laita toinen jalka tukevasti vaihdekepin päähän, survaise jalalla niin että menee pohjaan saakka. menikö pykälä silmään?

    • Anonyymi

      Jos et voi kytkeä vaihdetta kytkinpoljin täysin pohjassa, on 99,99 %:n todennäköisyys, että orja- ja/tai pääsylinterissä on jotain vikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      68
      2650
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      62
      2582
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1772
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1597
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1520
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1460
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1372
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1223
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1177
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1096
    Aihe