Ostakaa vaan niitä volkkareitanne, jos teillä ei ole hajuakaan ameriikan autoista ja jenkkiautokulttuurista.
Vuosi kausia olen väitellyt jenkit vs. eurot. Ja nyt varmaan samat toppahousut huutelee täällä uuden Caliberin perään.
wannabe amerikan autoilija
6
1026
Vastaukset
- Matkaaja.
Kunnon, ei amerikkalaiset autot, ovat extraa jenkeissä.
USAN autot ovat konservatiivisia ja laatu, hm kahvat jää käteen ja muuta sellaista. On kokemusta. Ja raskas kalusto, hohhoijaa, no mitäpä siitä, et tunne niitäkään - Sydämeltään VW
Ehkäpä huutelevat siksi, että diesel-Caliberissa on Volkkarin moottori, se on siis sydämeltään VW!
- mikix
päätyi eurokoneeseen? Siksi, että Dodge luotti tuossa enemmän eurooppalaiseen osaamiseen:)
- Sopivaa henkilöautodieseliä
ei ole yksinkertaisesti DC:llä tarjolla Caliberiin, siksi moottori ostettiin VW:ltä. Moottoriyhteistyössä ei nykyaikana ole mitään ihmeellistä, vaan esim. PSA:n koneita käytetään useamman eri merkin vehkeissä. Uutta moottoria ei yksinkertaisesti kannata kehittää paria automallia varten, vaan sopiva ostetaan jostain muualta. Laatuhommilla ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
- Hornetia odotellaan diesel?
Sen takia koska Jenkit eivät osta dieselkoneisia henkilöautoja. Pelkästään eurooppalaisia ostajia
varten ei kannattanut kehittää omaa moottoria. Kun nyt Volkswagen kauppaa omaa suorituskykyistä
dieseliään ei ainoastaan Dodgeen vaan myös Mitsubishille ym. niin sehän sattui hyvin, ei ainakaan koneen osien kanssa tule varaosaongelmia.
Ehkä saman konsernin Mersulta ei löytynyt näin pientä dieseliä.
- indio
puhut asiaa!ei nää volkkarimiehet ymmärrä ku spoilereista,tummennuksista,tuunauksesta ja miljoonan watin stereoista lippalakki väärinpäin.4ovitolppaa luullaan sit tosi cooliksi ku tuplaputkenpäätkin viemäriröörinkokoa nelosmyllyssä...hah!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163381
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit202076En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321865- 181861
- 821778
- 261572
- 291430
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91384Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361377Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111324