Viinin ilot

VanhaErkki

"Niilin suistosta lähti myös viini valloitusretkilleen viitisen tuhatta vuotta sitten. Viiniin yhdistettiin uskonnollisia merkityksiä - Kreikassa juoma sai oman jumalankin, Dionysoksen - ja viiniköynnösten tuhoaminen oli murhaan rinnastettava rikos."

Kyllä ne ihmiset ennenki osasivat. Aatelkaa, viiniä on osattu tehdä jo noin kauan ja se se vasta oli uskovaisten mannaa. Taisivat pikku huppelissa tanssahdella jumaliensa kunniaksi.Ei oo meno mikskään muuttunu- viina viisaatkin villitsee.

6

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viini tunnettiin kolmoisvirran maassa (nyk. Irakissa) tuhansia vuosia sitten.
      Antiikin Roomassa viini virtasi, kun silloin vielä ei teräviä viinoja oltu keksitty. Viiniköynnöksen tuhoaminen rinnastettiin rangaistusasteikolla tappoon. Viinin juominen oli hyve, ei pahe. Olipa jopa roomalaisen viinin jumalan Bacchus-kultti.
      Sieltä periytyy sanonta "In vino veritas" ja se on totta edelleenkin.
      Suomalaisten muinaisilla esi-isillä taigalla ei viinirypäle kasvanut, mutta pää osattiin silti sekoittaa. Shamaani pisteli poskeensa psykedeelisieniä, ja "matkalla" käytyään kusta lorautti kuksan tapaiseen, ja arvoasteikossa seuraava joi sen päästen lähes yhtä kovalle matkalle, ja tällä menetelmällä käytiin kaikki osallistujat läpi.
      Perinteet elävät, kun erään naapuripalstan väki tuntee tasan tarkkaan tämän sienisuvun. Onpa asiasta hyvin tarkat nettisivustotkin värikuvaoppaineen ja käyttöohjeineen, joten perinteen vaaliminen ei liene vaikeaa - tosin kiellettyä.
      Jo ennen lähi-Idän asukkaita, kreikkalaisia ja roomalaisia luonnonkansat olivat jo jyvällä asiassa kai kymmeniä tuhansia vuosia sitten tietäessään mitkä hedelmät ja milloin ovat käyneitä, jotta pääsee hiprakkaan. Lisäksi elinympäristöstä riippuen hyvin tunnettiin hallusinaatioita aikaansaavat luonnonyrtit.
      Joten ei se touhu nykypäivän ilmiö ole. Olemme jatkaneet/jatkamme ihmiskunnan pitkiä perinteitä.

      • VanhaErkki

        "In vino veritas" ja se on totta edelleenkin.
        Vähä aikaa naureskelin tota "kusijuttuu". Niin on tosiaan tainnu alkaa siittä sanonta:Kusta päässä.

        Ja monella tuntuu olevan muustakin kun alkomahoolista.Ikäväkyllä.


    • perusvietti

      Maailmankaikkeus on liikaa ihmiselle, siitä kiitos aivoillemme. Mustaa sattumaa ja tarkoituksettomuutta mikä taustalla oikeana todellisuutena vaanii on pakko päästä pakoon. Jokaisen. Joku pakenee arkeen ja toimeliaisuuteen, toinen taas päihteisiin. Jos pakenee arkeen ja työhön, ei juominen onnistu täyspainoisesti. Jos taas juo ei työ ja arki onnistu kuin osittain. Samaa todellisuuspakoa molemmat, ajatukset pois kylmästä ympäröivästä maailmasta. Uskon vakaasti että suurin osa ihmisistä joisi, tai päihtyisi muilla keinoin, ellei mitään sosiaalisia tai taloudellisia esteitä olisi. Ja olisi määrättömästi aikaa, ja työnteko olisi kielletty. Silloin päihtyminen olisi ainoa keino välttyä tulemasta hulluksi maailmankaikkeuden edessä, joka lopulta on ainoa joka on totta, ja siksi liikaa ihmiselle. Aivan jokaiselle.

      • A.K.

        Ihmisen psyyke on varsin heikko ja hauras. Riittää kun jokainen tavallaan on miettinyt kuolemaa ja sen vääjäämätöntä lähestymistä, maapallon hidasta tuhoutumista, maailmankaikkeuden äärettömyyttä, ja omaa bakteeriakin pienempää mitättömyyttään siinä, niin johan alkaa ihmettelemään ihmiskunnan touhujen mielettömyyttä.
        Ihminen on edelleenkin keräilijäasteella, kun ylivoimainen enemmistö ihmisistä juoksee läpi elämänsä tavaran ja sen hankintavälineen, ts. rahan perässä, vaikka ruumisarkussa raha ei ole käypää, ja tavaroista ei siellä hyötyä ole.
        Tätä varsin synkkää todellisuutta vasten ei olekaan ihme, että ihminen haluaa paeta todellisuutta.
        Yksi yleisin pakomenetelmä on, tietämättä yhtään mitään faktaa, uskominen Isään ja Poikaan, Allahiin, Buddhaan, Shivaan, Ron L. Hubbardiin tai vaikka kaappikelloon. Se helpottaa, kun ei tarvitse tietää.


      • saastaa

        Informaatio-saastaa vyöryy silmille ja korville joka ovesta ja lävestä.
        Lapset ja nuoret erityisesti huolettavat. Mitkä mahdollisuudet heillä on selviytyä, kuka heille osaa suodattaa tarpeellisen ja olennaisen?

        Tekniikan huumassa unohtuu sellainen yksinkertainen tosiasia, että ihmiskunta edelleen on täysin polvillaan luonnonvoimien edessä. Tänäkään päivänä ihmiskunnalla ei ole mitään keinoa pysäyttää yksittäistä ukkoskuuroa, saati sitten vähän viuhemmin pyörivää hurrikaania.

        t. logiikka


      • VanhaErkki
        saastaa kirjoitti:

        Informaatio-saastaa vyöryy silmille ja korville joka ovesta ja lävestä.
        Lapset ja nuoret erityisesti huolettavat. Mitkä mahdollisuudet heillä on selviytyä, kuka heille osaa suodattaa tarpeellisen ja olennaisen?

        Tekniikan huumassa unohtuu sellainen yksinkertainen tosiasia, että ihmiskunta edelleen on täysin polvillaan luonnonvoimien edessä. Tänäkään päivänä ihmiskunnalla ei ole mitään keinoa pysäyttää yksittäistä ukkoskuuroa, saati sitten vähän viuhemmin pyörivää hurrikaania.

        t. logiikka

        Maailma on mennyt ihan vaan oman edun tavoitteluks, paskaako muista välitetään.Meikäläisellä sen verran ikää (ja vaivoja)että heitän lusikan nurkkaan ennen kun "klaanin" pienimmät on aikuisia. Siinä sitä on sitten miettimistä heille mitä tää raadollisuus=maailma tuo tullessaan.
        Viinankin vielä ymmärrän,mutta noista kovemmista aineista kun selviäisivät. Menee niinkun on mennäkseen.Kamalalla saarnaamisella ei tulosta tule, asiallisella informaatiolla kyllä.Uskon näin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      105
      6913
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      483
      5045
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      130
      2989
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      177
      2518
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      18
      2226
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      36
      1214
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      72
      1143
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      5
      1090
    9. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      1060
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      107
      1054
    Aihe