Naisvankilaan saapuminen

Bad girls

Mitkä ovat toimenpiteet naisvankilan tulotarkastuksessa eli "narikassa" ? Kuinka tulo-
tarkastus eli ilmeisesti ruumiintarkastus toteutetaan ? ´Riisuutaanko alasti ja mitä muuta
tapahtuu.

14

22764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Annika23v

      Eli mitään ruumiin tarkastusta ei suoriteta. Koska sen saa tehdä vain lääkäri. Itse kun saavuin Hämeenlinnaan nyt 18.8-06 Ensin laitetaan selliin odotteleen vuoroa(mikäli kuljetuksessa tai samana päivänä saapuu muita vankeja samaan aikaan. Sitten vaihdat vaan vankilan vaatteet päälle. Otetaan valokuvat, tuntomerkit esim. Tatuoinnit, arvet jne.. Vartijat antaa sitten säkin jossa on joku osa vaatteistas ja loput vankilan vaatteita. Kertovat minne kerrokselle kävelet rappusia pitkin. Ja siellä kyseisellä kerroksella sua odottaa vartija, jolle annat puhelinkortin mikäli oot sen tulo ostona tehnyt. Tupakit tarvii myös tehdä tulo ostona koska omia et saa selliin, etkä myöskään mitään deodoranttia, shamppoota yms.. Ne pitää ostaa kanttiinista joka on kerran viikossa Hämeenlinnassa eli torstaina. Kysyitkö muuten vaan vai ootko menossa kyseiseen paikkaan?

      • tietoa

        emme tee jokaiselle samanlaista tarkastusta.
        Arvioimme aina tapauskohtaisesti.


      • *Jenna*

        No äkkiäpä sä sieltä pois pääsit..... ?


      • Annika23v
        *Jenna* kirjoitti:

        No äkkiäpä sä sieltä pois pääsit..... ?

        Niin pääsin onneks. Eihän siellä kukaan halua kauaa olla!


      • *Jenna*
        Annika23v kirjoitti:

        Niin pääsin onneks. Eihän siellä kukaan halua kauaa olla!

        Juu ei varmasti halua. Mitä sä teit ku noinkin kyhyen aikaa siellä "vierailit" ? JA millasta oli ?


      • Annika23v
        *Jenna* kirjoitti:

        Juu ei varmasti halua. Mitä sä teit ku noinkin kyhyen aikaa siellä "vierailit" ? JA millasta oli ?

        Oon näillä sivuilla kirjotellut aiemminkin jo että mun ykp(yhdyskuntapalvelu)keskeytyi ja jäljelle tuomioo jäi VAAN 22 päivää. Mutta siitä istuin n. puolet. Olin vankilassa 15 päivää. SIIS kahdessa eri vankilassa. Ai, että millasta oli? No, hermothan siellä osastolla meinas mennä Hämeenlinnassa. Joten sain siirtyä matkaselliin loppuajaksi. Kaamee hälinä siellä osastolla. Ja sit kärsin viellä lääkevierotuksista, mutta onneks sain vihdosta viimen omaa lääkettäni TUPLA ANNOKSENA=)! Että tällästä..


    • mietittiin

      miten tämä pääsi julkisuuteen!

      • surama

        ...läpi tuonkin kirjoituksen. Jotkut katsoo liikaa tv:tä, jotkut sekoittaa pornolehtien kirjoitukset todellisuuteen. Järkyttävää, mitä kaikkea ihmiset "kaiken kokeneena" ja huonon itsetunnon omaavana laittaa nettiin suurena totuutena. Tarkoitus on kai saada päteä edes nimettömänä netissä.Tyypillistä tietämättömyyttä ja tyhmyyttä noi vartija-sormi-pepussa-jutut. Halutaan pelotella ja olla kovia. Voi voi. Kuten yks tuttu vanki sanoi, pelkkiä matkasellijuttuja, jotka kiertää legendana suusta suuhun.
        Kannattaa faktatietoa hankkia jostain muualta.


    • Anonyymi

      VITUTTAA KATSOA KOKO TOUHUA, EIKÖ SIELLÄ PIDÄ LUSITA. TEITÄHÄN PIDETÄÄ KUIN KUKKAA KÄMMENELLÄ. MINÄ LUULIN, ETTÄ SE VANKILA, MUTTA KYLLÄ JOKIN MUU PAIKKA. SE MUMMON SATEENVARJO TAPPAJA SAI TV:SSÄ KÄYDÄ KEHUMASSA, MITÄ SE SILLE TEKI JA OLI OLEVINAAN VANKILAN KOVIS, ETTÄ KAIKKI PELKÄÄ HÄNTÄ. HÄNELLE KÄY JOKIN PÄIVÄ HUONOSTI.

      • Anonyymi

        Joo, eihän se kuulu edes vankilaan muiden vankien kanssa, pitäisi erottaa
        heti joukosta muualle.
        En ymmärrä. Niuanniemi oli hyvä paikka hänelle.
        Ikävää, että vankilassa, eivät saa lusia rauhassa kakkuaan, kun
        siellä on joku häirikkö kiusamassa koko ajan ja kerjäämässä turpaansa..


    • Anonyymi

      Tulotarkastuksessa kysytään että haluatko käyttää silkkilakanoita ja haluatko silkkialusvaatteet ja mikä on tamponimalli jota haluat käyttää ja mitä haluat aamiaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      262
      3208
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1274
    3. 66
      1193
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      998
    5. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      62
      899
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      762
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      708
    Aihe