Mistä löytyy erikoisia puukiukaita. Ainoa mitä löysin oli ikikiuas, mutta onko muita valmistajia ?
mistä löytyy erikoisia
puukiukaita
101888
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kelpaako erikoiseksi sellaiset puukiukaat, joiden kuori muurataan tiilistä? Ainakin Puulämmöllä on sellainen, oli ennen nimeltää Upo Kestokiuas mutta nykyisin Moduli Kota. Sisus on paksuhkoa rautaa ja osin valurautaa, kuori tiiltä. Muistaakseni toinen samantyyppisen tiilikiukaan sisukalujen valmistaja on Tornator (?).
merkkistä kiuasta valmistetaan kai nykyisinkin,malli poikkeaa muista jatkuvalämmitteisistä kiukaista niin,että savukaasut kiertävät ns.vastavirtaisesti eli savuhormin liittymä on kiukaan alaosassa.Veto-kiasta on valmistettu 1950-luvulta asti suunnilleen saman tyyppisenä.
Mondexilla on omasta mielestäni mukavan näköinen massasta poikkeava puukiuas.
On muuten hemmetin HYVÄ! aivan törkeen hyvät pihaukset tuli ku saunottiin--- tosin kieltämättä hassun näköinen ja karu kiuas.
Meitäkin kiinnostaa tuo IKI-puukias. Mitä olette maksaneet semi- koosta? Kiitos
...Origil mallista 930 euroa mutta semin oisin saanu 900 eurolla...
En ole vielä löylytelly siis mutta odotukset ovat korkealla. Taitaa muuten olla ainoa kiuas joka valmistetaan oikeasti suomessa. Harviankin kiukaat tulee eestistä ja suomessa lyödään kuoret päälle ja leimaksi made in finland.
Ei IKI ole ainoa joka tekee kiukaansa suomessa. Kaikki muutkin kiuas valmistajat valmistavat ainakin osan tuotteista itse. Helo tekee sähkökiukaat Hangossa ja Puukiukaat Kurikassa.
Ei ainakaan joka naapurilla ole samanlaista http://www.nippa.com/shopstovewood.html
www.hyväsauna.fi
mitä erikoista on peruslaatikossa ja ikikopioissa (hyväsauna)?