Pitsikaakun

Olisiko kellään antaa pitsikaakun ohjetta kun oma on jossain hukassa?
1293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pohja
6 munaa
2dl sokeria
2,5 dl perunajauhoja
1,5 tl leivinjauhetta

Kostutus
2dl maitoa
1tl vaniljasokeria

Kiisseli
1 sitruuna
2munaa
1,25 dl sokeria
75g voita

Kermavaahto
4dl kuohukermaa
1tl vaniljasokeria
2rkl sokeria

Koristekansi
0,5 dl voisulaa
0,5 dl mantelirouhetta
1rkl maitoa
1rkl siirappia
3rkl vehnäjauhoja
0,5dl sokeria
0,5tl leivinjauhetta
0,5 tl vaniljasokeria

Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi,lisää keskenään sekoitetut kuivat aineet.Paista 175 astetta n.35 min.
Valmista täyte;raasta sitruunan kuori ja purista mehu.Laita kattilaan kaikki kiisselin ainekset ja vatkaa ne sekaisin.Kuumenna koko ajan sekoittaen kunes sakenee,mutta älä keitä.Anna jäähtyä.
Vatkaa kerma vaahdoksi ja mausta sokerilla.Sekoita puolet kermavaahdosta kiisselin joukkoon.Täytä kakku seoksella.Levitä loppu kerma kerma kakun pinnalle ja reunoille.
Sekoita koristekannen aineet keskenään ja levitä seos leivinpaperin päälle pyöreäksi,kakkuvuoan kokoiseksi levyksi.Paista kantta 200 asteisessa uunissa 8-10 min,kunnes saa kauniin värin pintaan.Kun levy on vielä lämmin,leikkaa siitä kakkuvuoan avulla ympyrä.Irroita reunat erilleen.Anna levyn jäähtyä ja levitä se sitten kakun päälle.Paina levyä hieman,niin että kerma hieman pursuaa reiístä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ohje. kirjoitti:

Olisiko kellään antaa pitsikaakun ohjetta kun oma on jossain hukassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu