Oletteko

lukeneet

Pekka Lahtisen kirjaa nimeltä: Ufojen arvoitus ratkeaa? Olin aika ufoista kiinnostunut henkilö ja olen kyllä vieläkin, mutta tämän luettuani en ole niihin pahemmin enää uskonut. Kirjassa on aika paljon kristinuskoista hjöpinää mutta niistä ei kannata välittää..

6

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen lukenut

      Oikein hyvä kirja onkin. Itse en tiedä onko ufoja vai ei. Mutta vaihtoehtoni ovat: ei, kyllä, tai ovat hallusinaatioita, ihmisten rakentamia "aluksia", tai jotain henkimaailman juttuja. En siis ole päässyt selvyyteen. Mutta yksi on varma, tekemisissä en halua olla jos olisi, vain taivaalla näkyvä valoilmiö riittää -oli mikä oli sekin sitten.

      • Ali b

        Kylläpä huonon kirjan valitsitte...


      • tähän näkemykseen!
        Ali b kirjoitti:

        Kylläpä huonon kirjan valitsitte...

        Kouluja hieman käyneenä ja tekniikkaankin tutustuneena kyllä pidin sitä lähinnä edesmenneen Pahkasian korvikkeena. Siinä oli aika paljon hassuja väittämiä ja todisteluja.


      • höh
        tähän näkemykseen! kirjoitti:

        Kouluja hieman käyneenä ja tekniikkaankin tutustuneena kyllä pidin sitä lähinnä edesmenneen Pahkasian korvikkeena. Siinä oli aika paljon hassuja väittämiä ja todisteluja.

        Se on kyllä helppo tälläiselle maalikolle väittää mitä tahansa....


      • se kirja
        höh kirjoitti:

        Se on kyllä helppo tälläiselle maalikolle väittää mitä tahansa....

        just perustuu. Uskonnollispainotteisuus vie siitä viimeisenkin uskottavuuden.


      • se kirja kirjoitti:

        just perustuu. Uskonnollispainotteisuus vie siitä viimeisenkin uskottavuuden.

        Ja sitten vielä ihmetellään miksi ufoasioihin liitetään uskonnollisuus :P

        Jokainen ihminen joka lajittelee ufoasiat alkutekijöihinsä huomaa, että uskonasiat ovat lähestulkoon identtisiä myös kyseisen rajatiedon kanssa. Kummastakin on epäselvää näyttöä muttei mitään pitävää, kumpaankin uskotaan vaikkei olisi nähty edes epäselvää näyttöä.

        Nykyaikana ei ole mitenkään harvinaista että jotkut ihmiset kääntävät selkänsä pakkomielteisesti tieteelle ja tutkimukselle, geenimanipuloinnille sekä fysiikan rajoitteille ja sen sijaan valitsevat 'luonnonmukaisuuden', rajatiedon, uskonnollisuuden, ajatustenvoiman ja poppalääkkeet :P


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7716
    2. 108
      5901
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5157
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4526
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3210
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2957
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2908
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2434
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2036
    Aihe