mite mä voin päästä eroon esiintymispelosta.Eikä kyse ole pelkästään ryhmän edessä esiintymisestä,vaan myös vastaaminen yleisesti luokassa jännittää.Se on niin hassua,kun mulla ei oo mitään ongelmaa toimia esim.ryhmässä missä on joku 5 henkeä,ei jännitä yhtään,mut jos joudun puhumaan koko luokalle,niin ääni loppuu kesken.Ja se onkin luultavasti se mun jännittämisen syy,kun ääni on joskus alkanu väristä ja pala tullut kurkkuun,pelkään et se tapahtuu taas ja jännitän jo pelkästään sitä.Mulla alko just uus koulu ja pelkään et tää jännitys luokassa haittaa koulumenestystä,koska mä tosiaan tunnen ahdistusta luokassa ja pelkään koko ajan koska on mun vuoro esiintyy.Ja tää tuntuu siks niin tyhmältä,et mä selviydyn aivan hyvin työhaastatteluista ym,niissä mä pystyn hallitsemaan jännityksen,mut musta tuntuu,et sitä luokkatilannetta mä en hallitse ja pelkään et se menee vaa pahemmaksi ja onki menny.Mulla on ehkä vähän huono itsetunto liittyen kouluun,ku en oo ikinä ollu mikää huippuoppilas ja se onki varmaa syynä tähän.Mä en todellakaa haluis mitään lääkkeitä syödä,mut olisko jollain kokemusta esim. jostain rentoutusharjoituksista(auttaako?) tai luontaistuotteista?
esiintymispelko
...
91358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pasi Koivusen CD
katso kesk: jännitän jännittämistä
En tajua mikä minulla on kun jännitän niin paljon.
Käteni hikoavat kauheasti ja mulla nousee syke ihan älyttömän korkeeksi. Mulle alkaa tulla tosi paha olo mikään ei oikee hymyilytä. haukotuttaa. Yleensä Pystyn helposti viittaamaan ja vastaamaan kysymyksiin luokassa. Lukeminen jännittää jo jonkin verran. mutta sitten kun pitäisi seistä luokan edessä samalla kun lukee jotain niin huh huh. Puuheni rupeaa takkuilemaan. Kun puhun niin yhtäkkiä puheeni keskeytyy kun tulee pakko nielaisu. Syke on aivan kauheen korkee.
Tiedän et on joku beettasalpaaja mut onks siinä mitään alaikärajaa??
P.S. Olen hyväkuntoinen urheilija joten ei minulla sillä alueella ole mitään hävettävää
En ole alkuperäinen kirjoittaja mutta mulla sama ongelma. Olis opinnäytetyö edessä ja siihen kuuluis luento 200 ihmiselle. En tiedä ikimaailmassa miten selviän siitä. Niin mistä tää Pasi Koivusen CD löytyy? Onko tarkeampaa nimeä Cd:lle, onko se joku rentoutumis cd?
http://www.pasikoivunen.com/kasetit.html
tarkka nimi on:
Luonteva esiintyminen
Sieltä (voit tilata vaikka soittamalla Koivusen firmaan, yhteystiedot löytyvät webbisivulta)
saa myös toisen rentoutus-CDn, mutta Luonteva esiintyminen -CD sisältää kaiken tarvittavan sekä nimensä mukaisesti lisäksi affirmaatioita esiintymiseen, ne vaikuttavat heti kun olet erilaisissa sosiaalisissa tilanteissa, esiintymässä, kun juttelet vieraille ihmisille, jne.
Nii voisiko joku kertoa että kannattaako sellasta beettasalpaajaa hankkia??? Kun oon kuullu että se rauhottaa sykettä. ja onks siinä jotai alaikärajaa??????
ensimmäinen viestisi oli kuin minun elämästäni. Olen kovasti kelannut jännitämistäni, ja tiedän että juuret on lapsuudessa asti - huono itsetunto alun alkaen ja koulukiusaaminen päälle sekä pari hylkäämiskokemusta. Olen joskus jopa käynyt mielenterveystoimistossa puhumassa jännittämisestäni ja sen aiheuttamasta masennuksesta. Välillä tilanne on ollut parepi ja sitten taas tulee jännittämiskausi. Olen saanut pajon apua juuri niistä beetasalpaajista, Propraleista. Ne ei toki poista sisäistä jännityksen tunnetta, mutta vie ulkoiset oireet pois niin että näytän kuulemma tosi viilipytyltä kun esiinnyn. Suosittelen kokeilemaan ehdottomasti. En usko että niissä on mitaan ikärajaa, annostus korkeintaan hieman pienempi. Kun otat beetasalpaajan ja tiedät että syke pysyy alhaisena niin uskon että ajatuskin kulkee paremmin. Onnea matkaan.
Ei kai lääkkeitä kannata popsia ekana keinona, kokeilisit tätä:
hanki itsellesi sopiva & tehokas rentoutussysteemi, niin saat jotain pysyvää itsellesi. Onnea taisteluun!
Voit tarvittaessa käyttää antistress nimistä luontaistuotetta. Tosin teho on pienempi verrattuna oikeisiin rauhoittaviin ja maksaa parikymmentä euroo ja paketiisa on 40 kpl. Tosin mun ainakin niitä tarvii ottaa se maksini annos eli 6 kpl kerralla, että tapahtuu haluttu vaikutus. Tosin annostuksessa voi olla henkilökohtaisia eroa. Nämä auttaa jonkin verran ja antaa ainakin henkistä tukea. Jos ei tehoa mene lääkäriin. Oikeat rauhoittavat ovat vain usein todella suuren työn takana, koska lääkärit ei niitä mielellään kirjoittele.