Avicularia metallica -terraarion kosteus

Amaterasu20

Terraarion kosteus 70-80%.
Joudutteko sumuttamaan terraarioita päivittäin vai miten olette tuon hoitaneet ?

-Ama

6

834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmankosteus

      on suhteellisen suuri, sitä pitää suihkutella melko kosteaksi suunnilleen joka toinen päivä. ja juoma-astia kannattaa olla koko ajan täynnä niin seki pitää ilmankosteutta melko hyvi.

    • minatrix

      Päivittäin olen sumutellut lähinnä moltin lähestyessä. Pohjamateriaalina pidän vermikuliittia, joka pitää hyvin kosteutta. Sumuttelen siis lähinnä sen, enkä osoittele hämppiä suihkupullolla. Muuten riittää tosiaan tuo jokatoinen päivä. Eikä ajoittainen kuivahtaminenkaan ole meillä haitannut, jos on sumuttelija jostain syystä estynyt. Slingistä asti on porskuteltu näin.

      • Amaterasu20

        Tää kiittää :)


      • Repe
        Amaterasu20 kirjoitti:

        Tää kiittää :)

        Jos hämiksesi on pieni slingi ei kannata laittaa vesiastiaa.Josset löydä super pientä.:) Pohjalla pitäisin pienellä kosteaa paperia. Ja purkin kannen alaspäin, koska pieni saattaa tehdä verkkonsa ylös ja se tarvisi rikkoa aina purkkia avatessa.
        Ja tämä selitys on tarkoitettu pikkuisille. :)


      • Loossi

        Suosittelen pitämään pohjamateriaalit kosteana ja vähentämään sumuttelua. Kosteus tiivistyy tarpeeksi hämiksen kutomaan pesään. Sumuttelun luullaan kasvattavan todennäköisyyttä lukuisiin Avicularia lajien kuolemiin.


      • Amaterasu20
        Loossi kirjoitti:

        Suosittelen pitämään pohjamateriaalit kosteana ja vähentämään sumuttelua. Kosteus tiivistyy tarpeeksi hämiksen kutomaan pesään. Sumuttelun luullaan kasvattavan todennäköisyyttä lukuisiin Avicularia lajien kuolemiin.

        Kosteushan kuitenkin ns. tiivistyy boksin seinille ilman sumuttelujakaan, joten miksi kosteus sitten ei kosteuttaisi seittiäkin? (Olipa tyhmästi selitetty) :D

        En minä kuitenkaan niin märäksi sumuta, että koko "törppö" olisi märkä.. 1-2 suhausta vain sanomalehteen joka on boksin pohjalla. Tuo tyyppi kuitenkin löhöää suurimman osan ajastaan katonrajassa...

        Ajattelin tässä tyypin moltattua vaihtaa pohjalle lannoittamattoman turpeen joka varmaan pitää tuota kosteuttakin paremmin..?
        Tulee vain olemaan ihanan sottaista puuhaa sitten tuo ruokkiminen jne.. Tarkoittaen sitä, että turpeet leviävät lattioille(pakaste rasia kun on käännetty ympäri ja kansi toimii pohjana)..

        Minulla olisi tuossa vermikuliittiakin... onko kukaan kokeillut sitä ihan pohjamateriaalina hämpylle ? Kokemuksia ?

        -Ama


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3603
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      18
      1904
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      37
      1881
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1691
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1452
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1412
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1349
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1105
    9. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1065
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1063
    Aihe