Meillä söi toukat kaikki lehdet karviaismarjapensaasta.Marjoihin eivät kajonneet. Mitähän nyt minun pitäis tehdä? Hävittää koko pensas vai mitä?
toukat
5
661
Vastaukset
- älä hävitä
Kannattaa sadonkorjuun ajaksi laittaa muovi tai lehtiä pensaan alle, että toukat putoavat siihen eivätkä nurmelle. Kun sato on pois, ruiskuta kahden prosentin tolulla tai mäntysuopalla. Kirvojen toukat menevät tosin tiaisparvien suuhun, jos niitä löytyy. Punkkien hävittäminen on näiden valmisteiden varassa. Ruiskuta puskan lisäksi myös alustana ollut lehti tai muovi.
- toukka
Älä missään tapauksessa hävitä karviaisiasi toukkien takia. Kaupasta saa myrkkyä, jota käyttämällä pääset helpoimmin eroon toukista. Myrkytä keväällä pari kertaa ohjeen mukaan, niin saat hyvän sadon karviaisistasi. Minä tein niin ja sain paljon marjoja.
- ostoon
Kiitos vinkistä. Täytyy mennä sitten myrkky ostoksille.
- vuokki
Viimevuonna oli karviainen aivan täynnä vaaleanvihreää musta pilkukkista mittarimatoa. Söivät kaikki lehdet ja pensaaseen ei jäänyt kuin marjat. keräilin niitä pois ja heitin vessanpöntöön. keväällä sitten myrkytin ne kaupasta saatavalla tuholaismyrkyllä.Ensin silmuvaiheessa ja sitten kun kukinta oli alkanut mutta silti pensaaseen ilmestyi niitä samoja viheliäisiä toukkia. Pihalla lentenee kauheasti vaaksiaisia (niitä jättiläis hyttysen näkösiä) ötököitä, olisiko ne käyneet munimassa lehdille. Keräsin niitä taas käsin pois satamäärin ja heitin vessaan. Pensaan alustankin myrkytin kummallakin kertaa niinkuin ohje määräsi. Mitäs nyt teen?
- A. Tasa
ostoon kirjoitti:
Kiitos vinkistä. Täytyy mennä sitten myrkky ostoksille.
kannattaa mielestäni valita bio-ruiskute. On vähiten haitallinen ympäristölle. Sitä olen tosin joutunut joskus ruiskuttamaan parikin kertaa kesässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873217
- 622917
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322435- 802273
- 742179
- 952026
- 121616
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan191593Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301440Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j321423