Tarkoitus olisi ostaa valkoinen lohkotiilipintainen 80-luvun OK-talo. Neljä erkkeriä ja autotalli. Muuten hyvä, mutta kosteissa tiloissa sanomista keittiöremppa, ilmanvaihto, parketit ja seinien ja katojen maalaus. Parin ikkunan vaihto ja se olisi siinä. Ei paha.
HIntapyynti 267 th miinus alennus, mutta ongelmana on, että vanhemmat ja sukulaiset eivät takaa. Neljä tonnia on itsellä ja kymppi opintolainaa, mutta ei pitäisi olla vaikeaa nykyisillä maksuajoilla.
Voiko kunnan asuntotoimi taata sen mitä valtio ei takaa? Entäs pankki itse? Onko kokemuksia mikä instanssi voi toimia takaajana ja millä spekseillä?
HIntapyynti 267 th miinus alennus, mutta ongelmana on, että vanhemmat ja sukulaiset eivät takaa. Neljä tonnia on itsellä ja kymppi opintolainaa, mutta ei pitäisi olla vaikeaa nykyisillä maksuajoilla.
Voiko kunnan asuntotoimi taata sen mitä valtio ei takaa? Entäs pankki itse? Onko kokemuksia mikä instanssi voi toimia takaajana ja millä spekseillä?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Yks tuttu hommas samanhintaisen kämpän ilman takaajia. Maksoi vakuutusyhtiölle jonkun parin tonnin kertalaakin niin ne vakuutti sen 25% osuuden.
Kannattaa kysellä siis vakuutusyhtiöstä/pankista.
Otat vain sen verran pikavippiä muualta että saat omarahoituksen kuntoon. Ei paha!
Pikavippi kävi mielessä, mutta tiukan paikan luotottaja sanoi, että eivät voi ottaa pantiksi itse taloa koska asuntolainaa myöntävä pankki tekee sen. Pitäisi siis olla muuta omaisuutta. Onhan yksi mummo vielä elossa, mutta ei se taida enää tuntea, eikä sukulaisetkaan tykkää jos...
Taidan jatkaa lainanhakukierrosta vakuutuskonttoreista. Ymmärrystä voi hyvinkin löytyä, jos maksan sinne sen 2 tonnia ja otan vielä kotivakuutukset, kaskot, henki-, laina-, sairas- ja vapaa-ajan vakuuttukset samaan pakettiin.
Hankit monta kännykkäliittymää ja otat jokaisella maksimääräisen kännykkävipin. Hiukan vaivaa mutta eiköhän tosta saa ainakin satasen per liittymä. Esim. 500 liittymää kertaa sata euroa on jo 50 tonnia. Alkaa olemaan omarahoitus pikku hiljaa kunnossa. Ja hienointa tässä on se, että kännyvipit voit maksaa pois uusilla kännyvipeillä. Pyörität vaan tätä systeemiä kunnes inflaatio syö lainat pois.
Tai sitten laitat pyramidiketjun pyörimään. Sulla on euro, jonka myyt seuraaville kahdella eurolla. He taas myyvät euronsa ketjussa seuraaville kahdella eurolla kumpikin. Ketju jatkuu, kunnes viimeisille jää luu käteen, mutta ei se sinua koske. Tämä on pettämätön keino hankkia rahoitusta!!!1yks1!!
koetapa provo vaikka hakua "omatakaus"
provo... -ei paha
Saat ilman muuta ilman vakuuksia lainaa, jos vain sulla on posket samalla puolella päätä kuin ahteri. Kato ku se talo kelpaa nykyään pankille kuin pankille vakuudeksi ja niinhän muutkin tekee.
Lisävakuuksia ryhdytään perimään vasta hintojen laskettua tietyn rajan alapuolelle. Siihen asti se on hulabaloota ja balalaikaa vain!
100000 € ilman takaajia,rohkeesti vaan pankkiin
... ilman takuita. No nyt se on työttömänä ja läävä pakkohuutokaupassa, mutta se onkin toinen juttu.
yli satatonnia liikaa hinnassa, ellet sitten ole niin rikas että on varaa maksaa sijainnista.
Mutta kyllä kaikki näkee että avaus on provo, hajoa vuokraluukkuusi.