mieleen miten paljon nykymailmassa on masennusta tai vastaavaa.
Mitenköhän oli esimerkiksi 1800-luvun lopussa?
Tuntuu,että pienikin"vitutus"diaknisoidaan masennukseksi.
Jäin miettimään onko masennus nykyajan ilmiö vai onko sillä "historiaa"??
Mitenköhän oli esimerkiksi 1800-luvun lopussa?
Tuntuu,että pienikin"vitutus"diaknisoidaan masennukseksi.
Jäin miettimään onko masennus nykyajan ilmiö vai onko sillä "historiaa"??
Vastaukset 12
Vanhimmat
olivat ennen kai hysteerikkoja
miehet,vai meneex tää juttu vaan naisille?
en tiedä milloin masennuksesta tuli varsinainen sairaus, mutta kyllä muistan lukeneeni sitä esiintyneen. Kai ne popsivat jotain laudanumia.
olla niin tai ei.
siinäpä pulma.?
Eiku, eiks se ollu laudadium. Vai mitä se Asterix veti ku sitä vitutti? No jompaa kumpaa kuiteski :)
miehilläkin oli masennusta. He vain kulttuurillisista syistä käsittelivät sitä eri lailla kuin Viktoriaanisessa Englannissa, mihin tuo "hysteria" viittaa.
Hysteriahan tarkoittaa sitä, että kohtu olisi jotenkin masennuksen aiheuttaja, ja monilta naisilta jopa poistettiin kohtu tuon vuoksi.
Myös Freud puhuu hysteriasta. Miehille hoidoksi riitti usein esim. bordellissa käynti.
Hieno kuva! Jos toi on sun kotimaisemas, niin onnittelen! :)
toki
Masennuksesta on kuvauksia eri ajoilta. Vanhin on varmaankin Jobin kirja. Se että jotain sairautta ei ole osattu aina diagnosoida ja hoitaa, ei tietenkään tarkoita, että kyseistä sairautta ei olisi esiintynyt. Reikien poraaminen kalloon tuskin auttoi, mutta kyllä varmaan tavoite oli ihan oikea eli tuskien lievittäminen.
Alkoholillakin pyritään monesti hoitamaan masennusta. Siellä missä on korkea alkoholinkulutus, on paljon masentuneitakin. Psyykkisesti täysin terve ihminen ei kaipaa päihteiden tuomaa (väliaikaista) helpotusta.
Moi!
Puhut täyttä asiaa. Masennus ja mieliala matalalla ovat täysin eri asia. masennuksesta on tullut jopa muoti sana, kun luet lehtiä, niin monella julkkiksella on ollut masennus. En tietenkään halua vähätellä, jos oikeasti masentunut, mutta välillä tuntuu sekottuvan mielialan laskeminen ja masennus. Meillä jokaisella on kausia, kun ei mieliala ole korkealla, mutta siitä vedetään johtopäätös, että olen masentunut. Olen sellaisessa paikassa töissä, missä näkee rankasti masentuneita, jopa psykoottisesti masentuneita, joka tarkoittaa sitä, että ihminen luisuu masennuksen vuoksi harha maailmaan.
onhan masennuksen vakavuuteen 3 eri tasoa, lievä, keski vaikea, vaikea masennus. vaikeaan masennukseen kuuluu selvät fyysiset oireet, ainakin minulla. hengästyminen, hikoilu, niskat jumii, ripuli, närästys, vilunväreet ja maailmankuvan muuttuminen. niin ja laihtuminen. ei sitä masennusta ennen ole varmaan näin paljon ollut ku nykyään, alkaa ihmisen aivot käydä ylikierroksilla nyky-yhteiskunnassa. joku tiedemies sanoi joskus että jos ihminen istuu junan kyydissä joka kulkee yli 500km/h ja katsoo ulos niin sekoaa koska aivot ei kestä nähdä niin paljon lyhyessä ajassa. kuvaa minun mielestä tätä aikaa hyvin.
Noilla kriteereillä Suomessa on paljon vaikeasta masennuksesta kärsiviä. Masennus on yleensä sisäsyntyistä, jolle ei löydy mitään varsinaista syytä. No, sovitaan sitten niin, että ihmisillä on joskus lievä masennus, mutta siihen ei paljon vaadita sinun mukaasi. Yleensä ulkosyntyiset mielen vaihtelut ovat normaalia ihmisen elämää esim.läheisen kuolema, sairastuminen ovat elämään kuuluvia normaaleita asioita, jos näihin ei reagoisi mitenkään, se ei ole normaalia.