ja me uskovaisina voimme ainoastaan silloin heitä kuunnella jos asiat ei ole ristiriidaasa Raamatun opetusten kanssa.
Ei ammati-ihmiset
tiedä kaikkea / vl
11684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
enempi sen alan asioista, ja voi olla että raamatussa ei mainita esim,Asbergerin oireyhtymästä!
Hammaslääkärissäkin meidän kannattaa istua tuolissa Raamattu kädessä ja tarkastaa vaihe vaiheelta, ettei paikkaus/poisveto suju Raamatun vastaisella tavalla.
...
raamatun koko ajan kädessä olla. Sen voi laskea välillä vaikka polvelle. Järkyttävä kärjistäjä oli muuten tuo äskeinen..
Jep, tosi on. Raamatussa kielletään verestä valmistettujen ruokien syöminen ja kielletään olemasta sukupuoliyhteydessä kuukautisten aikana. Noudatetaan näitä tiukasti. Raamatussa velvoitetaan myös miestä ottamaan puolisokseen veljen kuoltua tämän leskeksi jäänyt vaimo, silloinkin, vaikka olisi ennestään jo vaimo. Mitäs tästä sanoisit?
Suomen laki tulee esteeksi, sillä ei voi olla kahden kanssa avioliitossa yhtä aikaa, joten Raamatun oppia noudattaa ei voi, että ottais veljen vaimon itselle puolisoksi jos se on leskeksi jäänyt. Oksettava ajatuskin, siis siltä naiselta ei kysyttäis, kiinnostaisko sitä alkaa vaimoksi sille veljelle? Hyi, kamalaa. Onneksi laki on meidän naisten puolella tässä asiassa.
Harmi että on tuo laki esteenä, nyt vl:t eivät voi toteuttaa Jumalan sanaa.
Pitäisi tehdä vanhoillislestadiolaisten suhteen erillislaki, joka sallisi heille monta vaimoa, kuten Raamatussa Abrahamilla ja Jaakobillakin oli. Jaakobilla oli myös orjattaria ns. jalkavaimoina.
Eteenpäin Jaakobin, Aabrahamin sekä vanholillislestadiolaisten tiellä, ja ainakin miehillä on tässä maassa vähän hauskempaa.
Avutonta sepustelua, jolle ei voi muuta kuin naurahtaa... :-)
Raamatun mukaan sairas ihminen huutaa avukseen lääkäriä, vaan Raamattu kieltää niin tekemästä, ettei saisi apua etsiä lääkäreiltä. Pitäisi rukoilla Jumalalta apua ja jos Jumala ei silloin auta, niin eipä siinä muuta kuin kuolla sitten tautiinsa.
Sitten toinen kohta, ammattilaiset sanovat, että maapallo ei ole lättänä, mutta Raamatun käsityksen mukaan se on toisenlainen. Kumpaa uskoa? Samaten Raamattu on ristiriidassa evoluution kanssa?
Monia muita kohtia, joissa ammattilaiseen luotan mieluummin kuin lukisin ihmisen kirjoittamaa kirjaa 2000 vuotta sitten. Arvostan Raamattua, mutta suhtaudun siihen kriittisesti.
että kyllä lääkärilläkin on oikeaakin viisautta. Mutta lääkärit kun ei ole uskovaisia, niin he antava myös vääriä neuvoja. Sellasia jotka ei ole Hengen mukaan, vaan jotka on lihallle mieleisiä. Ja silloin uskovainen ei voi mennä heidän ohjeiden mukaan.
Esim. abortti ja ehkäisy on tällaisia asioita tms.
Eikö Raamatun mukaan uskovaisetkin ole vaan erehtyväisiä ihmisiä.
Saatikka sitten sellaiset, jotka ovat vaan kirjoista kaikki opetelleet, jotka pelkän järjen valossa katselee asioita.