Siis syön Somacia tai aiemmin Nexiumia liiallisiin mahahappoihin. Lisävaivana tosi pahat turvotukset ja ilmavaivat. Mutta totuus on, ettei syytä ole kunnolla tutkittu. Ongelma mulla onkin se, että perinteistä närästystä mulla ei ole, vaan yläselkä on se paikka, mikä kipuilee. Onko se sitten vatsalaukku vai ruokatorvi, en tiedä.
No vatsan ultra tehtiin ja helico, eikä niitä ollut.
Kipu voi tulla selkään sillon kun on ihan tyhjä maha tai sitten myös ruuan jälkeen. Onko kellään vastaavaa? Väsyttää niin paljon noiden lääkkeiden aikana, että olis kiva jo parantua.
No vatsan ultra tehtiin ja helico, eikä niitä ollut.
Kipu voi tulla selkään sillon kun on ihan tyhjä maha tai sitten myös ruuan jälkeen. Onko kellään vastaavaa? Väsyttää niin paljon noiden lääkkeiden aikana, että olis kiva jo parantua.
Vastaukset 4
Vanhimmat
syön refluksiin ja yläselkä koko ajan kipeä ja lihakset aamulla jumissa,mikään venytys ei auta myös päänsärkyä.
Lisäksi nyt löyty sappikivet ja leikkaus edessä saa nähdä loppuuko yläselän kivut.
No jos sulle olis tehty tähystys, niin ois näkenyt paremmin onko sulla palleatyrä, se kun mielestäni ei näy ultrassa.
Palleatyrä on just sellanen, että yläselkää särkee mahan kohalta ja voi jopa niskaan asti viiltää.
Aina sillon kun mulla palleatyrää särkee, niin otan nexiumia.
Närästystä mulla ei ole ollut aikoihin noiden lääkkeitten takia ja olen vältelly sellasii ruokiakin, jotka tekee närästystä.
vastaanotolle. Erikoislääkäri (gastroenterologi) yleensä määrää vatsan tähystyksen, jossa näkee ruokatorven ja vatsan tilanteen ja mahdollisen palleatyrän olemassaolon. Refluksi voi oireilla monella tavalla, mutta myös sappikivet voivat antaa selkäoireita, ne tutkitaan yleensä ultralla. Sitten lääkärin onkin helpompi määrätä oikeat lääkkeet.
Siis ultralla kaikki sisukset on jo katsottu, ei mitään. Muutama vuosi sitten myös tähystys tehty, suurinpiirtein samoista oireista. Ei mitään. Voiko se palleatyrä kehittyä n viidessä vuodessa?