Uusi pikku-Lexus

Onkos kellään vielä käytännön kokemuksia uusimmasta mallista? ja onko dieseliä milloin saatavana automaatilla?
Sorry, että kyselen tyhmiä , mutta ei oikein jaksa autolehtiä seurailla.
4715
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Koska tojo ei halua tehdä dieseliin sopivaa automaattia, ei sitä tule lexukseenkaan, paska politiikka tojotalla, sanoisin.

Äänestä
  • Suunnittelukapasiteetin riittämättömyys oli ainakin RAV4 kohdalla syynä ettei sinne aluksi saatu diesel moottoreihin automaattia(kuulemani mukaan).
    Diesel moottoreiden tapauksessa kyse on kuitenkin sen luokan väännöistä että bensamoottorille tehty vaihdelaatikko on liian heppoinen.

    Äänestä

Auto on erittäin hyvä kunhan hyväksyy rajalliset taka- ja tavaratilat. Itsellä oli ennen Saab ja se oli... sanotaanko vaikka diplomaattisesti... ongelmallinen tapaus. Kannattaa ehdottomasti valita bensakoneella, tuolta ulkomailta lukemieni käyttökokemusten mukaan dieselin ja bensaautomaatin kulutus maantiajossa on lähes tasoissa! Diesel vaikuttaa janoiselta dieseliksi, bensakone todennäköisesti kokoluokan taloudellisin. Itsellä automatic kuluttaa maantiellä cruise päällä noin 7,5 litraa. Kannattaa huomata bensamanuaalin vievän bensa-automaattia enemmän.

Kannattaa käydä tuolla Lexus Owners Club UK sivuilla lukemassa käyttäjien mietteitä. Sieltä löytyy sekä positiivista että negatiivista kommenttia ja kokemusta. Tässä pari uusinta.

http://www.lexusownersclub.co.uk/forum/index.php?showtopic=35673

http://www.lexusownersclub.co.uk/forum/index.php?showtopic=35803

http://www.lexusownersclub.co.uk/forum/index.php?showtopic=35765

Täältä Suomi24-palstalta ei juuri tunnu tietoa Lexuksista löytyvän. Kävin täällä heti hankinnan jälkeen kysymässä mielipiteitä huoltopalveluista akselilla Lexus Kaivoksela - Auto Jalonen Espoo, kukaan ei vastannut.

Äänestä
  • Kiitos vastauksista ja hyvistä linkeistä!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Camrysta eroon kirjoitti:

Onkos kellään vielä käytännön kokemuksia uusimmasta mallista? ja onko dieseliä milloin saatavana automaatilla?
Sorry, että kyselen tyhmiä , mutta ei oikein jaksa autolehtiä seurailla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu