Kanarian sulkasadon kesto?

Epätietoinen kysyy

Miten kauan kanarianhempon sulkasato oikein kestää, kun tuntuu, että meillä se on kestänyt tosi monta viikkoa?!

Tarvitseeko lintu tuona aikana jotakin erityiskohtelua, vitamiineja tms.?

2

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Kyllä siinä hyvinkin voi useampi viikko vierähtää ennen kuin koko puvun saa uusittua, harva tipukuitenkaan ihan kaikkia höyheniä kerralla tiputtaa, vaan niitä on vähän porrastettava jotta lentokyky/lämmönsäätetly vielä toimii. Vähän tuo tarkka aika riippuu lajista ja yksilöistä ja olosuhteistakin (päivän pituus, lämpötilia, ruokinta jne...).
      Jos lintu syö pääasiassa täysravintopellettejä ei välttämättä kauheasti erityisempiä lisiä tarvita. Jos ruokavalio taas on siemenpainotteinen kannattaa sulkasadon ja pesinnän aikana lisätä etenkin kalsiumin ja proteiinien määrää ruoassa, eikä joku lisävitamiinikaan ole pahitteeksi etenkin jos ruokinta on kovin yksipuolista muuten. Esim BCC:n "Feather up"-valmiste on tarkoitettu juuri sulkasadossa tarvittavien aminohappojen, vitamiinien ja hivenaineiden saantiin.

    • Eeku

      Vastaus on:
      5-6 viikkoa, jos se kestää pitempi, joku asia on pielessä.Usein vika on ruokavaliossa: Eli kalkkia, munakeltuaista ja vitamiini D (kalanmaksaöljyssä) ja vitamiini K1.
      D K-vitamiini edistää kalkin imeytymistä linnun ruoansulatuselimistössä,ja sitten paljon viherruoka ja hiekka häkin pohjalle.
      Punapohjaiset linnut tarvitsevat vielä karoteeni-ruoka, eli porkkanan raasteita ja
      muuta, että lintu voi hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe