peittävin köynnös

istutan keväällä

Hei
Rakennan ison köynnöskehikon puutarhan reunaan näkösuojaksi peittämään naapurin sotkuista pihaa. Mikä köynnös olisi hyvä ja nopeakasvuinen? Paikka on aurinkoinen keskipäivästä iltaan saakka.

8

2579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotitonttu`´

      Villiviini on nopeakasvuinen ja kauniskin lehdistöltään, monivuotinen.Syksyllä lehdet muuttuvat punaisiksi, kaunis.

      • ellit

        Myös alppi-ja siperiankärhöt kasvavat nopeaan ja peittävät hyvin, ovat myös kauniita kukkiessaan.


      • PII

        PIIPPUKÖYNNÖS ON IHANA MUTTA AIKA KALLIS.


    • risu

      Alppi-, kruunu-, ja siperiankärhöt peittävät myös talvisin, koska niistä tulee vanhetessaan takkuista ryteikköä, johon lumikin tarttuu herkästi.
      Takkuisella ryteiköllä en tarkoita mitään rumaa, vaan mielestäni se kuvaa hyvin ko. köynnösten ominaisuuksia.

      Villiviini on kaunis, mutta peittävyys talvella on nolla.

      Humala peittää hyvin kesäisin ja kasvaa nopeasti. Siihen vaan tulee nopeasti ötököitä.

      • rehevä ja kaunis

        se on erinomainen näkösuoja, sen sekaan voi laittaa köynnöstymään kukkivaakin.


      • ellit
        rehevä ja kaunis kirjoitti:

        se on erinomainen näkösuoja, sen sekaan voi laittaa köynnöstymään kukkivaakin.

        Mutta piippu ei kasva kovin reheväksi juuri auringossa, varjossa kylläkin. Näin on ainakin meillä,toinen on auringon puolella ja toinen varjossa,arvaa kumpi on komea ;)


      • ellis

        Meillä on mökillä näkösuojana naapuriin päin 5.00 m x 2.20 m humalakehikko. Ötököitä ei siinä ole ollut yhtään kertaa, koska se saa jatkuvasti kosteutta.
        Humalat ovat meidän harmaavesien biologinen puhdistuslaitos. Keittiöaltaan viemäriputki johdettiin humalarivistön yläpäähän. Viettävässä penkassa kosteus valuu ja pitää koko rivin kunnossa.
        Kuivia humalanvarsia ei talveksi revitä vaan ne ovat oikein kiva luonnonmukainen näkösuoja meidän saunojille. Naapurin murrosikäisillä on hyvät kiikarit.


    • Vaihtoehto

      Japaninkelasköynnös, joka ei nimestään huolimatta ole mikään harvinaisuus, viihtyy varjossa ja auringossa, se on nopeakasvuinen ja sillä on isohkot lehdet, jotka saavat syksyllä upean loistokkaan punaisen värin. Netistä ei löydy valitettavasti kuvaa syksyisestä värityksestä, mutta se on hieno !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      104
      6684
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      370
      6264
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3123
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2604
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2256
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1673
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1395
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe