peittävin köynnös

istutan keväällä

Hei
Rakennan ison köynnöskehikon puutarhan reunaan näkösuojaksi peittämään naapurin sotkuista pihaa. Mikä köynnös olisi hyvä ja nopeakasvuinen? Paikka on aurinkoinen keskipäivästä iltaan saakka.

8

2601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotitonttu`´

      Villiviini on nopeakasvuinen ja kauniskin lehdistöltään, monivuotinen.Syksyllä lehdet muuttuvat punaisiksi, kaunis.

      • ellit

        Myös alppi-ja siperiankärhöt kasvavat nopeaan ja peittävät hyvin, ovat myös kauniita kukkiessaan.


      • PII

        PIIPPUKÖYNNÖS ON IHANA MUTTA AIKA KALLIS.


    • risu

      Alppi-, kruunu-, ja siperiankärhöt peittävät myös talvisin, koska niistä tulee vanhetessaan takkuista ryteikköä, johon lumikin tarttuu herkästi.
      Takkuisella ryteiköllä en tarkoita mitään rumaa, vaan mielestäni se kuvaa hyvin ko. köynnösten ominaisuuksia.

      Villiviini on kaunis, mutta peittävyys talvella on nolla.

      Humala peittää hyvin kesäisin ja kasvaa nopeasti. Siihen vaan tulee nopeasti ötököitä.

      • rehevä ja kaunis

        se on erinomainen näkösuoja, sen sekaan voi laittaa köynnöstymään kukkivaakin.


      • ellit
        rehevä ja kaunis kirjoitti:

        se on erinomainen näkösuoja, sen sekaan voi laittaa köynnöstymään kukkivaakin.

        Mutta piippu ei kasva kovin reheväksi juuri auringossa, varjossa kylläkin. Näin on ainakin meillä,toinen on auringon puolella ja toinen varjossa,arvaa kumpi on komea ;)


      • ellis

        Meillä on mökillä näkösuojana naapuriin päin 5.00 m x 2.20 m humalakehikko. Ötököitä ei siinä ole ollut yhtään kertaa, koska se saa jatkuvasti kosteutta.
        Humalat ovat meidän harmaavesien biologinen puhdistuslaitos. Keittiöaltaan viemäriputki johdettiin humalarivistön yläpäähän. Viettävässä penkassa kosteus valuu ja pitää koko rivin kunnossa.
        Kuivia humalanvarsia ei talveksi revitä vaan ne ovat oikein kiva luonnonmukainen näkösuoja meidän saunojille. Naapurin murrosikäisillä on hyvät kiikarit.


    • Vaihtoehto

      Japaninkelasköynnös, joka ei nimestään huolimatta ole mikään harvinaisuus, viihtyy varjossa ja auringossa, se on nopeakasvuinen ja sillä on isohkot lehdet, jotka saavat syksyllä upean loistokkaan punaisen värin. Netistä ei löydy valitettavasti kuvaa syksyisestä värityksestä, mutta se on hieno !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe