Onko kellään omakohtaista kokemusta, tai sattunut kuulemaan seuraavnlaisesta ongelmasta?? Mersun maalipinnassa halkeamia,tai pikemminkin vaikuttaisi,että lakka halkeillut,koska halkeama kohdista maalipinta kuitenkin virheetön. Katto,konepelti,perälunkka.näistä tallaisia jälkiä löytyy.reunasta töhryisiä jälkiä(rsoisen ympyrän muotoisia),ja kun reunasta kokeilee kynnellä niin tuntee että jotain on ois lähtenyt. se nimenomaan ei ole koholla ne jäljet.puhdistusvahalla(autoglym)tullut hinkattua mutta eivät häviä.onko mahdollista että olisivat kuitenkin vain jotain "paskaläikkiä" ja millä aineella kanattaisi kokeilla puhdistusta?? kiitoksia asiallisista vastauksista jo etukäteen.
vm2005 MB:n maalipinta
p.l
81168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Autoja pestään nykyään pesukoneissa ja muissa laitteissa, joissa käytetään voimakkaita liuottimia. Jos pesuohjelma on piirun verran pielessä (liuotin maalipinnalla liian kauan) niin se reagoi lakan kanssa. Lakka voi "palaa" värilliseksi, yleensä tummaksi tai sitten halkeilla. Autoa ei paranisi pestä muulla kuin miedolla autoshampoolla.
Jos lakkapinta on paskana (halkeillut, tms.) niin siihen tuskin auttaa muu kuin auton maalaus. Se ei ole halpaa lystiä se. Meikäläinen pesee Mersunsa juoksevalla vedellä ja pehmeällä sienellä. Maalipinta on edelleen kuin uusi, vaikka auto on kohta 10 vuotta vanha.
Jos lakkapinta on virheellinen, niin siinä ei ikävä kyllä paljon aineet auta.
pitäisi tuollainen vika käsittääkseni mennä,vai olenko mahdollisesti pahastikkin väärässä?? auto oli siis 05,takuuta jäljellä ensi kevääseen saakka.
maalipinnan kanssa. Ekat virheet maalipinnasta löytyi jo ennen luovutusta. Ne korjattiin takuuseen. Myöhemmin tulleet olivat Vehon mukaan kaikki kiveniskemiä ja muita kolhuja.
Piti vääntää kunnolla kättä että sai takuuseen korjattua. Autossa oli muutenkin koko ajan ongelmia. Tarkistin juuri huoltohistoriasta, oli 8 kk:n aikana 14 kertaa "huollossa". Sitten en enää jaksanut pelleilyä Vehon kanssa ja myin paskan pois.
olet tyytyväinen "nissankukski"?
On korkeintaan jokapaikasta puhkiruostunut corolla, jonka veit juuri paaliin.
Sinä et ole CLS:sää varmaan koskaan nähnytkään.
täällä liikkuukin. (julius 2, sitten). Taitavat olla jotain persaukisia ja kateellisia, jotka itse ajelevat jollain vanhoilla tuonti mersun paskolilla.
Joillakin on vaan pakka kunnossa ja varaa ostaa vähän tyyriimpiäkin kiesejä ja vaihtaa ne pois jos laatu ei tyydytä.