Renault Lagunan

ei toimi sen paikollaan ollessa, mutta työpöydällä solenoidi toimii ja pyörittää..
Herätinvirta tulee kyllä. Kun navat yhdistää
avaimella, tuntuu kuin bensapumppu alkaisi toimia,mutta itse startti ei inahdakaan. Sähkön
kulussa on varmaan vikaa. Vika ei antanut mitään oiretta, vaan tuli yht´äkkiä.
2253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No ensimmäiseksi kannattaa tarkistaa moottorin ja akun maadoitus. Myös virtalukon pohja voi olla sökö. Ja liittimien kunto kannattaa tarkistaa, ettei ole hapettuneet tms. Yleismittarista on paljon apua sähkö vikojen paikallistamisessa. :D

Äänestä
  • siis, moottorin maadoitusjohdon pinnat ja kiinntyspultin kierteet olivat hapettuneet, taas starttaa hienosti ! Kiitos vinkistä MUHA !.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


starttimoottori kirjoitti:

ei toimi sen paikollaan ollessa, mutta työpöydällä solenoidi toimii ja pyörittää..
Herätinvirta tulee kyllä. Kun navat yhdistää
avaimella, tuntuu kuin bensapumppu alkaisi toimia,mutta itse startti ei inahdakaan. Sähkön
kulussa on varmaan vikaa. Vika ei antanut mitään oiretta, vaan tuli yht´äkkiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu