Keskikonsolin näytön valojen vaihto

Kuinkas tapahtuu tuon näytön valojen vaihto. Eli se missä on pvm/kello/lämpötila/ yms.- näyttö.

Näyttö pimeni tässä eräänä päivänä ja nyt olisi hinku laittaa se kuntoon, onnistuuko itse?
62790
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Auton malli oli mikä? F- vai G-astra? Vuosimallikin sanoo jotakin?

Oli sitten kumpi malli oli, valot sieltä varmaan vaan on rikki, jos on kokonaan pimeänä.

Äänestä
  • Valot on pimeänä, mutta miten ne vaihdetaan?

    Onnistuuko itse vai pitääkö kääntyä liikkeen puoleen?

    Äänestä

  • shake kirjoitti:

    Valot on pimeänä, mutta miten ne vaihdetaan?

    Onnistuuko itse vai pitääkö kääntyä liikkeen puoleen?

    Tällä palstalla ei yleensä kunnon vastauksia g-astraa koskien saa (olen sen monta kertaa huomannut), joten vastaan vaikken tiedäkkään. F-astrassa työ olisi ollut todella helppo. Muutama ruuvi irti, jne.

    Ihan varmasti saa vaihdettua, kunhan näytön saa ensin irti. Toivottavasti ei tarvitse koko keskikonsolia irrottaa. Ehkä lämmityslaitteen suuttimet (ruuvimeisselillä kangotus, varovasti)

    Mittaristokin oli aika helppo irrottaa, mutta kiinniys oli vähän hankalaa, mutta oniistui kyllä.

    Ne näytön lamput taitaa olla sellaisia, joiden mukana pitää vaihtaa myös kiinnike. Teholtaan varmaan 1,5 W, siis samanlaisia kuin mittaristossa.

    Voin vilkaista, kun seuraavan kerran autolla käyn.

    Äänestä

Jos tarkoitat näyttöä päivä/vuosi/kello/radio/ulkolämpötila.

Ota varovasti pois ylöspäin nostamalla toisesta takakulmasta musta tai harmaa "kumikoriste" se minkä päällä usein pidetään parkkikolikoita.
Sitten sieltä näkyykin neljä ristipääruuvin kantaa. Niistä kaksi irti millä näyttöpaneeli on kiinni. Vedät varovasti jollain vaikka meisseleillä koko paketin ulos. Siinä on molemmissa laidoissa kaksi hehkulamppua kantoineen päivineen ja eiku uudet tilalle. Väri muistaakseni oli vihreä hehkulamppujen muovikannoilla.
Hehkupamput ovat kulutustavaraa...

Äänestä
  • Muuten hjuva mutta ei ole mitään kumia mitä irroittaa. On vain pelkkä näyttö joka on pimeänä. Apuva!

    Äänestä

  • Shake kirjoitti:

    Muuten hjuva mutta ei ole mitään kumia mitä irroittaa. On vain pelkkä näyttö joka on pimeänä. Apuva!

    www.opelclubfinland.fi/forum/viewtopic.php?t=93052

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Shake kirjoitti:

Kuinkas tapahtuu tuon näytön valojen vaihto. Eli se missä on pvm/kello/lämpötila/ yms.- näyttö.

Näyttö pimeni tässä eräänä päivänä ja nyt olisi hinku laittaa se kuntoon, onnistuuko itse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu