Edelleen Biolan 220 pikakompostori

ukormi

Ostimme kyseisen kompostorin joka pitäisi olla kotonamme maanantaina ja sitten se pitäisi saada toimintaan. Pohjalle pitää varmaankin laittaa jotakin että homman saa toimimaan. Ruokajätettä on jo valmiiksi taltioitu viitisen kiloa mutta eipä se paljoa pohjaa täytä.

Lisäksi kysymys sijoituspaikasta. Meillä on asuintilojen vieressä puuliiteri jossa säilytetään myös polkupyörät ja ruohonleikkuri. Voisiko kompostorin sijoituspaikaksi ajatella tuota liiteriä vai pitääkö suosiolla laittaa kompostori tontin nurkalle? Siis onko odotettavissa hajuhaittoja?

Kiitokset tiedoista.

-upi-

6

4799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokenut kompostoija

      Kompostorin toiminta on täysin kiinni sen hoidosta. Jos jätteet vaa kaadetaan sisään, eikä tehdä mitään muuta, on takuulla tiedossa sekä kärpäsiä että hajuja.
      Oikea hoito on helppoa: Pohjalle jotakin karkeaa, esim. haketta, ja sen jälkeen jätteet peitetään tuomisen jälkeen hakkeella tms. seosaineella. Kompostorin sisällön lisääntyessä jätteet kannattaa sekoittaa muuhun massaan, ja tarvittaessa peittää. Näin ollen seosainetta kuluu jatkossa vähemmän. Liian kuiva kompostori ei käy, ja liian märkä tai ilmaton mätänee, ei lahoa.Kuivuuteen auttavat vesi ja tiiviimpi massa, märkyyteen ja ilmattomuuteen seosaineen lisäys. Kokemus opettaa.
      Esim. joulukinkunrasva kannattaa jäähdyttää kiinteäksi ennen kompostoriin laittoa, jottei se juokse läpi; siihen aikaanhan luonto antaa jäähdytyksen ilmaiseksi. =) Kaikenlaiset rasvat ja valkuaisaineet kiihdyttävät toimintaa, samoin ruohosilppu ja muu vihreä kasviaines.
      Liiteri sopii sijoituspaikaksi, mikäli homma hoidetaan hyvin. Mahdollisista läpivaluvista suotovesistä toki voi tulla ongelma, jos liiterissä on muu kuin maalattia. Yleensä pidetään nyrkkisääntönä sitä, että mahdolliset hajut tulisivat omaan nenään ennen kuin naapurin vastaavaan hajunaistimisyksikköön =); siis ihan naapurisovun vuoksi. Näin ne tulevat myös nopeasti poistettua oikealla hoidolla.
      Tämä oli aika pitkä selostus, mutta ei kannata pelästyä: Hoito on helppoa. Itse aloitin kompostoimisen n. 16-vuotiaana, eli sitä mitä ei heti osaa, niin sen oppii. Joten kyllä se siitä. =)

    • pms68

      en laittaisi kompostoria mihinkään katettuun tilaan jos se ei ole selvästi auki jostakin kohtaa yläosaa. Kompostista tulee lämpöä ja kosteutta aika paljon..

      Perimmäisessä nurkassa sitä on ikävä käydä talvella täyttämässä.. Roskiksen viereen moni nykyisin sen pykää.

      Lue ne ohjeet käynnistyksestä huolella ja toimi niiden mukaan. Vähitellen kun tavara lisääntyy niin se alkaa toimia kunnolla.

      • pms68

        niin ja ekat joudut varmaan laittamaan uudelleen kompostin läpi kun pohjalla eivät välttämättä valmistu kunnolla näin alkuun. Eli kun alkaa olla tavaraa täyttöluukun ylitse reilusti niin nosta ne alimmaiset uudelleen päälle kertaalleen.


    • skäribo

      kompostin mukana tuli kuivikepaketti ja ohjekirjassa neuvottiin laittamaan kuiviketta kompostin pohjalle. Viisi kiloa biojätettä on ehkä aika paljon lisätä kompostiin kertalaakista, kun komposti ei vielä edes toimi...

      Meillä ei ole kompostista ole ollut mitään haju- tms. haittoja. En kuitenkaan oikein ymmärrä, miksi ostatte lämpökompostorin, ja sijoitatte sen sitten sisätiloihin tilaa viemään?

    • k.o. kompostorista

      Meillä kompostorista tulee jonkun verran nestettä läpi. Talvella se on ikävän näköistä lumella, tosin ei se kivaa ole liiterin lattiallakaan. Liiteri olisi siinä mielessä hyvä paikka, että kuivikkeet voi säilyttää kompostorin lähellä; kompostori ei liiterissä jäädy talvella niin helposti (meillä kompostoti pysyi juuri ja juuri sulana viime talven )ja kompostorin hoito on sisätiloissa mukavampaa, kuin ulkona tuulessa ja tuiskussa.

      • ukormi

        Nyt on kompostori asennettu liiteriin. Liiteri on kyllä aika hyvin tuulettuva joten tuskin tuosta kosteudesta haittaa tulee olemaan. Ja jos tuntuu että ongelmaksi asti kostuu, niin voin ottaa yhden ikkunalasin pois. Seurasin huolellisesti ohjetta ja tarkemmin mittaillessa sitä ruokajätettä oli kolmisen kiloa. Liiterisijoituksessa on tosiaan tuo viimanäkökanta ja ottaahan kompostori oman tilansa siellä pihallakin. Nyt sain sen hyvin liiterin nurkkaukseen. Siinä sen on hyvä köllötellä. Tuossahan on reikä pohjassa ja siihen tökkäsin sopivaa puutarhaletkua siten että saan mahdollisesti reikään tulevan kosteuden ohjattua pois liiterin lattialta. Hieman piti kompostoria nostaa reunoilta ylöspäin että letku ei jäänyt puristuksiin.

        Kiitokset kaikille vastanneille ja kantaaa ottaneille. Tästä on hyvä jatkaa harjoituksia uuden kompostorin kanssa ja toki lisäinfoakin otetaan vastaan.

        -upi-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3406
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2389
    3. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      12
      1194
    4. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      112
      1169
    5. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      48
      937
    6. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      9
      913
    7. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      870
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      864
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      36
      692
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      196
      666
    Aihe