Sähköpula

Tuleekohan ensi talvena pulaa sähköstä? Vesivoimaa on vähän saatavilla (kuiva kesä), muutama Ruotsin ydinvoimala pois tuotannosta ja Venäjä todennäköisesti rajoittaa sähkön vientiä Suomeen turvatakseen omien kansalaistensa sähkönsaannin.
3532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

lauhdevoimaloiden käyttöönottoa talveksi

Äänestä
  • ja kannattaa ladata sähköä ja energiaa jo nyt
    syksyllä. Käy hakemassa Biltemasta iso läjä akkuja
    ja lämmitä sauna valmiiksi ja tupa niin kuumaksi,
    kuin sielu sietää. Ei sitten lopu sähkö ja lämpö
    talvella.

    Äänestä

Niin, onneksi Suomessa on jo tekeillä seuraava ja suunnittelu sitä seuraava ydinvoimala, jotta ei tarvitse tanssia sadetanssia eikä tanssia muiden maiden sähköyhtiöiden pillien mukaan tulavaiuudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


<joku> kirjoitti:

Tuleekohan ensi talvena pulaa sähköstä? Vesivoimaa on vähän saatavilla (kuiva kesä), muutama Ruotsin ydinvoimala pois tuotannosta ja Venäjä todennäköisesti rajoittaa sähkön vientiä Suomeen turvatakseen omien kansalaistensa sähkönsaannin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu