Haluaisin maalata seinät, joissa on kolme kerrosta tapettia. Millä tapetit saa helpoiten pois? Onko jotain ainetta, jolla se olisi helpompaa. Olemme vähän koittaneet repiä tapetteja pois, mutta homma on ihan mahdotonta!
Entä täytyykö seinät pohjamaalata kun tapetit on kistottu irti? Meilllä on cyproc-seinää ja kiviseinää, joten saako sävymaalin roiskaista suoraan päälle vai täytyykö maalata ensin valkoisella?
Entä täytyykö seinät pohjamaalata kun tapetit on kistottu irti? Meilllä on cyproc-seinää ja kiviseinää, joten saako sävymaalin roiskaista suoraan päälle vai täytyykö maalata ensin valkoisella?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä ne tapetit pitää pois repiä.
Osta veteen sekoitettavaa tapetin irroitusainetta ja yritä hankkia itsellesi extrahyvät hermot.
Ellei sellaisia ole, kannattaa unohtaa koko juttu.
Tapetti siis kastellaan läpikotaisin, odotetaan hetki ja lastan avulla raavitaan pois.
Vaihtoehtoisesti jos viimeinen tapettikerros on todella tiukassa, voi seinän hioa.
Mikäli kyprokki on vanhanmallista, "pahviseinää", se todennäköisesti pitääkin tasoittaa, koska tiukassa olevaa tapettia ei millään saa tällaisesta seinästä siististi pois.
Kipsilevyseinästä pitää tulla tasainen, jos esim. ruuvien kannat on näkyvissä, ne pitää luonnollisesti paklata ennen.
Eipä tuo niin yksinkertaista ole mitä kaikki maalimainokset yms antavat ymmärtää...
Revittiin juuri tapetteja irti ja alta paljastui kolmas kerros, se alkuperäinen. Ajan tyyliin sopivasti tapetti on laitettu kiinni liisteri&liima-sekoituksella, joten tapetin joutuu kaapimaan kaapimella kohta kohdalta pois.
Homma on kuitenkin jo lähes loppusuoralla, mutta kysyisinkin että onko mitään ainetta millä voi seinän pestä että loputkin liimat (saumausnauhoista yms.) lähtevät seinästä pois??
Seinä on tarkoitus maalata.
olen asiasta, kaikki pois. Pahimmassa tapauksessa käy silleen että jätetään tapetit seinään ja maalataan päälle jolloin tapetit kostuvat ja alkavat irtoamaan itsestään tai vanhan tapetin ja seinän väliin tulee ilmataskuja jotka ovat törkeän näköisiä. Eli lämmintä vettä ja tapetit pois....
Olen itse juuri repinyt kolme kerrosta tapetteja pois. Käytin lämmintä vettä pisara Fairya ja lähti suht hyvin. Hyviä hermoja kuitenkin tarvittiin!
Repimisen jälkeen pesin vanhat liimat pois Tikkurilan Huoltopesulla (noin 5 euroa). Muita vaihtoehtoja käsittääkseni ovat Tikkurilan Maalipesu (8-9 euroa?) ja kidesoodapesu (soodapussi noin 3-4 euroa). Huoltopesun annettiin vaikuttaa 15 minuuttia ja sitten huuhdottiin huolellisesti pois. Vanhat liimat lähtivät hyvin pois.
Pohjamaalaus aina parantaa pintamaalin tarttuvuutta ja se kannattaa tehdä varsinkin jos haluat peittävän lopputuloksen. Jos seinät on tarkoitus maalata puhtailla ja kirkkailla sävyillä, valkoinen pohjamaali on välttämätön (kirkkaissa sävyissä on huonompi peittävyys kuin murretuissa sävyissä).