Yli tuhat lasta vuodessa

syntyy Suomessa vammaisena äidin raskausaikaisen alkoholinkäytön seurauksena, kertoo YLEn uutiset. Osa vammaisista on ylivilkkaita, keskittymiskyvyttömiä, osa monivammaisia, osa muilla tavoilla vammaisia. Kolme lasta päivässä!

Tämä on "biletyksen" ja "bailauksen" kääntöpuoli. Sen elämäntavan jota naistenlehdet, sanomalehdet ja yleisaikakauslehdet, internet, televisio ja radio ylistävät kauniilla ihmisten- ja pullonkuvilla ja hekumoivimmilla teksteillä mitä mainosmaakarit pystyvät rahalla aikaansaamaan.

Naisten juominen senkuin lisääntyy ja seuraukset kumuloituvat valtiovallan ja viinakauppiaiden myhäillessä tyytyväisinä. Suomella on sukupolven kuluttua hoidettavanaan satatuhantinen alkoholivammaisten joukko; sotainvalideja oli aikanaan noin 90.000.

Vertailun vuoksi mainittakoon, että Välimeren maissa naiset lopettavat kaiken alkoholinkäytön heti jos epäilevätkin olevansa raskaana.

Tulevat suomalaiset kiroavat meidät typeryytemme, itsepalvontamme, vastuuttomuutemme ja välinpitämättömyytemme takia. Erityisesti sen vuoksi ettemme halunneet valita päättäjiksemme ja vastuunkantajiksemme viisaita ja kaukokatseisia ihmisiä, vaan omia etujaan ajavia julkisuuden narreja.

4

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • K.S.
    • Kuva menee perille

      MInusta noiden pahasti vammautuneiden FAS-lasten kuvia pitäisi laittaa bussiasemille etc.

      Voisivat ihmiset herätä. Ovat nuo lapset sen näköisiä kuin olisi hapossa hetki liuotettu, tai muuten vaan kesken jäänyt tekeminen.

      "Jos äitini ei olisi juonut voisin olla kuin sinä".

      MInusta tekstimuodossa esitetty totuus ei herätä. Mutta pitää laittaa asiat tapetille oikein kunnolla.

      FAS on ainoa vammaisuuden muoto jonka olemassaolo voidaan maailmasta lopettaa kokonaan ja pysyvästi elintapoja muuttamalla.

    • Kössi.

      Asian esiin ottaminen käännetään heti tasa-arvokysymykseksi ja syyllistämiseksi. Naisasialiitto Unioni, SETA, kiihkofeministit ja lesbot alkavat heti kirkumaan tasa-arvosta ja syrjimisestä, vaikka on kyse tuhannen ihmiselmän vammauttamisesta odottavan naisen juomishimon vuoksi.
      Se on nähty monta kertaa...
      Toivottomissa tapauksissa pitäisi olla pakkokeinoja, mutta kun ei ole...

      • Mutta mun mielestä

        Pakkokeinoja pitäisi mielestäni käyttää myös niihin joilla on vielä toivoa...

        ... ihan siksi että niillä olis edes vahva chanssi päästä takas messiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe