Ongelmia saada näkyviin kiinalaiset nettisivut, selaimenhan pitäisi automaattisesti tunnistaa sivun koodaus esim. kiina gb2312 ja kääntää merkit oikean näköiseksi, mutta kun ei.. Näytöllä ties mitä sian saksaa ja olen kokeillut selaimista IE:n, Netscapen ja Mozillan. Ei tämän näin vaikeeta pitäisi olla. Eli miten saan selaimeni näyttämään kiinalaisen merkitstön sellaisena kuin sen pitääkin olla?
Character encoding, ongelmia kiinan merkistön kanssa
Kerppo72
4423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ja käyttiksesi on?
En tosin edes tiedä onko sinulla koneessasi XP käyttis, kun et raaskinut kertoa.
Voit asentaa itäaasialaisten kielten tiedostot tietokoneeseen seuraavasti:
Avaa Ohjauspaneelin Aluekohtaiset ja kieliasetukset -sovellus.
Valitse Kielet-välilehden Lisäkielten tuki -kohdassa Asenna tiedostot Itä-Aasian kielille -valintaruutu.
Valitse OK tai Käytä.
Järjestelmä pyytää sinua asettamaan Windowsin CD-levyn asemaan tai määrittämään sijainnin, jos tiedostot ovat verkossa.
Kun tiedostot on asennettu, tietokone on käynnistettävä uudelleen.
Huomautuksia
Voit avata Alue- ja kielikohtaiset asetukset napsauttamalla Käynnistä-painiketta, valitsemalla Ohjauspaneeli ja kaksoisnapsauttamalla sitten Alue- ja kielikohtaiset asetukset -kuvaketta.
Vain järjestelmänvalvoja tai Järjestelmänvalvojat-ryhmän jäsen voi suorittaa tämän toiminnon. Jos tietokone on kytketty verkkoon, verkkokäytäntöasetukset voivat estää suorittamasta asennusta.
Itäaasialaisia kieliä ovat kiina, japani ja korea. Windows on asentanut tietokoneeseen automaattisesti useimpien muiden kielten tiedostot.
On suositeltavaa, että asennat nämä tiedostot vain, jos aiot kirjoittaa tai ottaa vastaan joillakin kyseisistä kielistä kirjoitettua tekstiä. Kiinan, japanin ja korean tiedostoihin tarvitaan noin 230 megatavua kiintolevytilaa. Kielitiedostojen lisäksi kutakin kieltä varten asennetaan IME-editori.
Kun olet asentanut itäaasialaisten kielten tiedostot, sinun on lisättävä yksitellen ne kielet, joita haluat käyttää kirjoitettaessasi ja tarkastellessasi tekstiä. Kun olet lisännyt kielen, se ladataan muistiin aina, kun tietokone käynnistetään. Saat lisätietoja napsauttamalla Aiheeseen liittyviä ohjeita.
Kun haluat poistaa kiinan, japanin ja korean tiedostot, poista valintaruudun valinta ja valitse sitten OK tai Käytä.
P.S.
XP:ssä on vallan mainio jutska, sinukin olisi siihen syytä tutustua:
>Käynnistä
>Ohje ja Tuki,
kirjoita haluamasi hakusana esim. kielituki
tai klikkaa Hakemisto ja selaa pystypalkkia siirtämällä hakemiston ohjeita.
XP löytyy ja ohjetta osataan lukea..
Kannettavan mukana tuli esiasennettu XP ja mukana tulleilta Recovery CD-levyiltä ei löydy itämaisten kielten tukea.. Yritetäänpä metsästää tuota tarvittavaa pakettia XP:n. Tein joskus saman töissä ja tästä kun on aikaa parisen vuotta, olin tietenkin sen jo hyvin unohtanut..
Siis varmistusta asiaan hain.
kuvineen. Valitset vain haluamasi kielen.
http://www.uta.fi/~tmmavu/kyrillik_xp.htm