Onko Haapsalussa tai lähistöllä seksikauppoja?
haapsalussa seksikauppoja
xxxxpommi
5727
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
raitti talvella
HIV-tartuntojen määrä kasvanut merkittävästi
Julkaistu 04.09.2006, klo 15.59
Kuva: Ludovic Di Orio/Goodshoot.com
HIV-tartunnat ovat lisääntyneet Suomessa merkittävästi 2000-luvulla. Sosiaali- ja terveysministeriön mukaan etenkin seksin kautta saatujen tartuntojen määrä on lisääntynyt. Kun vuonna 2001 seksivälitteisiä tartuntoja todettiin 53, tämän vuoden loppuun mennessä seksitartuntoja todetaan arviolta yli 100.
Sen sijaan ruiskuhuumeiden käyttäjien keskuudessa 1990-luvun lopulla puhjennut HIV-epidemia on tällä hetkellä saatu kuriin. Viranomaisten mukaan kiitos kuuluu tehokkaille terveysneuvontapisteille, joissa huumeiden käyttäjät voivat vaihtaa käytetyt ruiskut puhtaisiin, samalla kun he saavat neuvontaa tartuntatautien ehkäisemiseksi.
Seksin kautta saadut HIV-tartunnat ovat lisääntyneet miehillä naisia enemmän. Miesten keskuudessa etenkin matkailuun liittyvät HIV-tartunnat ovat lisääntyneet, mutta myös Suomessa saatujen tartuntojen määrä on kasvanut.
Eniten tartuntoja saadaan Thaimaassa. Viime vuosina kuitenkin myös Venäjältä ja Baltian maista peräisin olevien tartuntojen osuus on noussut siinä määrin, että niiden lukumäärä voi lähivuosina ylittää Suomessa saatujen tartuntojen määrän.
Myös homo- ja biseksuaalisten miesten tartunnat ovat yleistyneet 2000-luvulla. Kansanterveyslaitoksen tänä vuonna tekemän anonyymin esiintyvyystutkimuksen mukaan homo- ja biseksuaalisten miesten ryhmässä 4,6 prosentilla miehistä oli HIV-tartunta. Tauti on heillä yleisempi kuin ruiskuhuumeiden käyttäjillä.
Alle 25-vuotiailla nuorilla on Suomessa todettu toistaiseksi vähän seksiin liittyviä HIV-tartuntoja. Klamydia- ja kondyloomatartunnat ovat nuorilla kuitenkin yleisiä, mikä viittaa siihen, ettei kondomia käytetä riittävästi. Näin ollen nuorten riski saada myös HIV-tartunta on suuri. Nuorilla tartuntoja saattaakin olla enemmän kuin on tiedossa.
YLE24
paljon! Sinne vain seikkailemaan ja harrastamaan suojaamatonta rakkautta. A vot.
Eikä lähistölläkään, vasta Tallinnassa on.
Eikä ole maksullisisia naisiakaan joten ei HIV pelkoa. Antavat ilmaiseksi kunhan ensin tutustut heihin ja ovat HIV vapaita leskiä tai eronneita naisia tosin saa samalla niiden kakrutkin ilokseen.
Kysele vasta perillä !