Mitä voi vehdä tapauksessa, jossa juristin ex-vaimo kertoilee ja levittää juttua tapauksesta jota entinen juristiaviomiehensa on hoitanut? Tämä exrouva kertoo vielä tapauksesta hyvin sensaatiomaiseen tyyliin. Kyseessä on mieheni "töppäys" joka sovittiin ko juristin avulla mutta nyt ovat puolitutut tulleet ihmettelemään asiaa ja kyselemään kun ovat juorun ex-vaimolta kuulleet.
Juristin vaitiolovelvollisuus?
kun vaimo juoruaa...
4461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mitään ei ole tehtävissä, sillä juristin ex vaimo on saanut tietonsa jostain muualta kuin juristilta.
mutta voihan asia olla noinkin. Ja olipa niin tai näin maallikko vastaan juristi taitaa olla tuhoon tuomittu taistelu.
Vaikka jokin asia olisinkin todennäköistä, se ei vielä riitä, mutta tietysti juorut voivat olla sellaisia, että lähde voi olla vain juristi. En kuitenkaan lähtisi kunnianloukkausta viemään eteen päin, ellei olisi ulkopuolista todistajaa, joka tukisi väitettä. Muistaa pitää että jos ex on vaikka varastanut tiedot juristi ei ole missään vastuussa.
Juristi oli vielä naimisissa vaimonsa kanssa tapauksen sattuessa ja ihmiset, jotka ovat tulleet asiasta tiedustelemaan ovat kyllä kertoneet kuka eli juuri tämä ex, on asiaa kertonut eteen päin. Ei tarkoitukseni ole kunnianloukkausta tms. lähteä ajamaan vaan uteliaisuudesta asiaa tiedustelin ja toisaalta vastaisuuden varalle kun kuitenkin aika löyhässä, varsinkin ns. mehukkaan jutun kohdalla, näyttää kielenkantimet olevan.