painava,laiha

oon kärsiny syömishäiriöstä jollai tavalla koko nuoruusiän.näiden seurauksena menkat jäi mut alko jossai vaiheessa ku lopetin paastoamisen ja oksentelun.viime keväänä hillittömällä urheilulla ja vähäisellä ravinnolla laihduin 165cm 48kg...tuo ei ees kaikilla oo muu ku hieman alipainoinen mut mun kroppa oli liian laiha ku 34 farkut alko tippumaan.menkat jääny pois.nyt kesällä on tullu järkyttävät 7kg lisää painoa mut samat housut menee, sitä todella ihmettelen?..menkat ei tuu vieläkään vaikka taatusti on jo normaalipaino..
3609
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ehkei sinun suotta kannattaisi niin kovin kiinnittää huomiota siihen painoon. Minä sain aikoinaan "paranemis" vaiheessa hyvän neuvon olla hankkimatta/hävittämään vaa´an. Se on ollut hyvä päätös. Myönnän kyllä myös sortuvani siihen, että testailen lihomistani yhdillä housuilla jotka olen pienimmillään ollessani sopiviksi pienentänyt. Mutta en kuitenkaan vahtaa painoani vaan keskityn olooni.
Niin kauan kuin minulla on hyvä olla en tunne ahdistusta herkuttelusta vaikka se lisä kiloja toisikin. (ne tosin edelleen tervetulleita)
Pointtini on kuitenkin se, että on aivan sama paljonko painat (kunhan ei terveydellistä haittaa) pääasia on se että voit hyvin ja tunnet olosi hyväksi.

Äänestä

jos niitä kuukautisia ei ala kuulumaan, niin mene lääkäriin.

Äänestä

No mä oon just saman pituinen ja painoinen. Mulla paino on ihan geeneistä johtuva. Äitikin on laiha ja veli. En kärsi anoreksiasta tmv. Olen ollut tän painoinen viimeiset 6 vuotta, ikääkin jo päälle 20 v. Mun päällä ei ainakaan koko 34 pysy, vaan 32 on just sopiva. Tuumakoosta 25/32. Mä en liho millään, tulee vaan paskannettuu enemmän, jos syön paljon:) Kuitenkin mulla on hirveän huono ruokahalu, mutta syön paljon sitä mistä pidän. En pidä monestakaan ruoasta. Kuumat vihannekset, makkarat nakit, jouluiset laatikkoruoat, hernekeitto, läskiliha ym., tulee heti oksettava olo. Harmi kun tekis mieli syödä, mut ei ruoka vaan maistu. Syön pitsaa ym italialaisia ruokia, puuroa, salaattia, kalaa, melkeenpä siinä ne mitä mulle maistuu. Tosi paska vika, isällä kans huono ruokahalu:(, vaikka ylipainoinen onkin. Kellään muulla samaa vaivaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kakakakaköpöp kirjoitti:

oon kärsiny syömishäiriöstä jollai tavalla koko nuoruusiän.näiden seurauksena menkat jäi mut alko jossai vaiheessa ku lopetin paastoamisen ja oksentelun.viime keväänä hillittömällä urheilulla ja vähäisellä ravinnolla laihduin 165cm 48kg...tuo ei ees kaikilla oo muu ku hieman alipainoinen mut mun kroppa oli liian laiha ku 34 farkut alko tippumaan.menkat jääny pois.nyt kesällä on tullu järkyttävät 7kg lisää painoa mut samat housut menee, sitä todella ihmettelen?..menkat ei tuu vieläkään vaikka taatusti on jo normaalipaino..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu