Liittymän uudeleenavaus ja laskutusten muistustutuslisät

Janne_Hki

Kesällä oli minulta varmaan joku lasku hukkunut postin sekaan ja jäänyt maksamatta. Nyt tuli sitten muistutus mutta luulin sen laskuksi enkä heti avannut koska tiesin että onhan sitä maksuaikaa pari viikko kuitenkin. Yhtenä päivänä sitten liittymäni oli suljettu ja silloin avasin minkä luulin olevani laskun ja se osoittautuikin muistutukseksi. Mielestäni paljon parempaa asiakaspalvelua olisi lähettää muistutus tekstarina, ainakin silloin kun käyttäjä ja laskun makasaja on sama. TeleFinland on varmaan katsonut että investoinnit tällaiseen laskutusjärjestelmän parannukseen ei ole rahan arvoista, ja tottakai kun ne vielä saa muistustuslisän, liittymän uudeleenavausmaksun sekä viivästyskoron. Minulta ne ei kuitenaan saa uudelleenavausmaksua koska olin jo muutenkin ajatellut vaihtaa operaattoria mutta en ollut saanut sitä aikaiseksi - nyt sitten vaihdan niin ei tartte maksaa avausmaksua!!

Muuten yleensäkin mielestäni muistutuslisät (myös muilla operaattoreilla) ovat aika törkeä tapa kiertää laissa säädetyn myöhästyskoron rajaa.

4

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nii-in

      Et voi olla tosissasi? Kyseessähän on täysin sinun oma mokasi että liittymäsi oli suljettu, et voi syyttää asiasta operaattoria mitenkään. Ja kerroppa miten sinun ei tarvitse maksaa uudelleenavausmaksua, kun vaihdat operaattoria? Liittymäsihän on kuitenkin jo avattu käyttöön ja kulu on aiheellinen ja sinun tulee se maksaa.

    • hyyyyyyyy

      Juu. Ensin ne lähettää laskun ja sinä kadotat sen. Sitten ne lähettää musitutuksen ja sinä et edes avaa sitä (selvänäkijäkö kuvittelet olevasi). Sitten ne lähettäis tekstarin ja sinä et luultavasti lukisi sitä, kun luulet että se on joku mainos.

      Pitäiskö niiden tulla hevoskärryillä kämppäsi eteen, kuulluttaa laskun erääntymisestä ja soitella rumpuja ja kelloja, niinkuin ennen vanhaan. Vai odotatko, että ne soittaa sulle ja pyytää sinua maksamaan laskusi?
      Laita laskus suoraveloitukseen.

    • valittaa

      asiasta joka on ihan sun oma moka! maksa laskus ajois ni ei tarvi maksella ylimäärästä!

    • mieltä

      ketjun avaajan kanssa, että firmat voisivat parantaa jotenkin muistutuksen lähetystä, niin kuin hänellä oli ehdotuksena esim tekstiviestillä.

      Joskus jopa posti hävittää laskuja, eikä se ole silloin asiakkaan vika ja kyllä panee sapettaa kun firmalta tulee muistutus, vaikka et ole nähnyt koko laskua. Postinjakajiksi pääsee jokainen, jolla ei ole rikosrekisteriä, joten jakajien joukko on melko kirjavaa. Mitäs sanotte siitä, kun minulle alkoi yhtäkkiä sadella naapurin postia, eikä loppua näkynyt ennen kuin ilmoitin asiasta postiin. Ja jos olisin ollut esim kuukauden pois, joka on yleensä maximi maksuaika, niin johan olisi naapuri kiroillut muistutuksiensa kanssa.

      Ja joskus lasku saattaa livahtaa jonkun mainoslehtisen väliin, niin se on täysin inhimillistä, että nakkaat sen "roskapostin" sekaan tietämättäsi, että sinne pujahti samalla lasku, joten älkää valittako, että se oli oma moka. Ja uskallan väittää, että tekään ette ole täydellisiä.

      Vinkki!!!
      Yksi hyvä keino välttää laskun maksaminen eräpäivään mennessä on soittaa laskun lähettäjälle ja sopia uudesta eräpäivästä. Tähän asti jokainen firma jolle olen soittanut niin siinä ei ole ollut mitään ongelmia, vaan he ovat kiltisti "ladannut" uutta aikaa omalle kukkarolle sopivammaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe