Tyyria

Mariella.

Mulla on tyyria niminen kasvi, kuuluu tyräkkeihin. Olen kuullut, että se on aika harvinainen täällä kotosuomen harrastelijoiden piireissä, vai miten on ? Onko täällä muita, kutka tähän olette törmänneet, tai joilla on tyyria?
Otin kerran eräästä yleisestä tilasta pistokkaan, kun kasvi näytti niin oudolta ja vieraalta.. Katkaisin pistokkaan käsin, ja huomasin kas, maitiaisnestettä.. Pesin heti käteni kotona, mutta sain kyllä tuta ikävän kirvelyn, joka ihan sattui ainakin yhdessä sormessa.. Sehän on hyvin myrkyyllinen kasvi.

7

7720

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyyria

      Pitkään elelin pimennossa kasvin nimen suhteen.Viime keväänä vasta selvisisi ihan sattumalta mikä kasvi on kyseessä.Taitaa olla joo aika harvinainen.
      Helppohotoinen ja sitkeä kasvi on..
      Yritin pitkään kuolettaa omaani,koska en oikein tykännyt sen ulkomuodosta ja maitiaisnesteestä,jota aina onnistuin saamaan käsiini.No eihän ne kuoletusyritykset onnistuneet.
      Tyyria vaan suorastaan villiintyi kun pitkän kuivakauden jälkeen erehdyin sille vettä sitten taas antamaan.
      No,säästyi se kukka sitten tappotuomiolta sitkeytensä ansiosta..en mä raaskinutkaan sitä tappaa.Nyt kukoistaa ja voi hyvin.Isoksi ja tuuheaksi puskaksi on kasvanut!

      • ellit

        Mulla on kaksikin tyyriaa,toinen on pylvään päässä,olen sitä leikannut siten,että oksat roikkuu,toinen on pystyssä. Onko kenelläkään punalehtistä tyyriaa, sitä olen haeskellut.
        Se on tosiaan helppo,jää joskus kastelu kuukaudeksikin,ei haittaa mitään.Pitää vaan muistaa leikata usein että tuuheentuu.


      • Mariella.
        ellit kirjoitti:

        Mulla on kaksikin tyyriaa,toinen on pylvään päässä,olen sitä leikannut siten,että oksat roikkuu,toinen on pystyssä. Onko kenelläkään punalehtistä tyyriaa, sitä olen haeskellut.
        Se on tosiaan helppo,jää joskus kastelu kuukaudeksikin,ei haittaa mitään.Pitää vaan muistaa leikata usein että tuuheentuu.

        Kiva kun löytyi muita tyyrian omistajia :)!
        Mun tyyriani kasvoi kamalan näköiseksi honteloksi ja oksat roikkuivat. En minäkään oikeen tykännyt siitä, mutta kun kuulin yhdeltä puutarhuriopelta, että se on harvinainen, niin annoin sitten kans olla.

        Leikkasin kesällä ihan matalaksi, pelkiksi tapeiksi. Annoin olla ulkona kesän (melkein kaikki mun kasvit on kesän ulkosalla), ja nyt sitten ilmojen viilennyttyä (Turkkusees) bongasin siitä jauhiaisia !! Mulla ei oo noita ikinä ollut, luin että ovat aika hankalia, jos pääsee sisälle pesiytymään ja on paljon kasveja (mulla on). Laitoin sitten sen lähellä olleet kasvit karanteeniin sisälle otettuani, eli toiseen huoneeseen. Ei oo enää näkynyt niissä niitä, ainakaan aikuisia. Tyyria on vielä ulkona, tarkkailun takia.

        Onneksi otin ennen leikkausta pari pistokasta, sillä iski kun iskikin pieni paniikki jauhiaisten ilmestyttyä.. ! Taidan kuitenkin tykätä tyyriastani aikalailla. :)


      • osku-02
        ellit kirjoitti:

        Mulla on kaksikin tyyriaa,toinen on pylvään päässä,olen sitä leikannut siten,että oksat roikkuu,toinen on pystyssä. Onko kenelläkään punalehtistä tyyriaa, sitä olen haeskellut.
        Se on tosiaan helppo,jää joskus kastelu kuukaudeksikin,ei haittaa mitään.Pitää vaan muistaa leikata usein että tuuheentuu.

        mulla on punalehtinen tyyria. Laita viestiä: [email protected] jos kiinnostaa.
        Terv
        Osku


      • ellit
        osku-02 kirjoitti:

        mulla on punalehtinen tyyria. Laita viestiä: [email protected] jos kiinnostaa.
        Terv
        Osku

        Osku-02 , minä joka sitä joskus kyselin, olen sen saanut ja se on tosi kaunis.Kiitos vaan tarjouksesta !


    • shaman foxx

      punalehtistä tyyriaa saa mulle lähettää jos sitä jollain vielä on =)
      kiinnostus olis kova ja sitä ku ei tunnu mistää löytyvä viidakkoni jatkoks.
      blog - vihreataika.blogspot.com
      yhteyttä vaikka s postii jos löytyy ja haluaa lähettää. posti löytyy blogista.

    • Anonyymi

      Mä sain oman vihreän tyyrian v.89 Uumajasta. Täysin outo eikä tienneet nimeä eikä ollut NETTIÄ !!😂🦋 3v. sitten jöydin Hämeenkyrön kirppikseltä tumman ja laikukkaan tyyrian taimen. Hajotin viime kesänä liian suureksi kasvaneet ja oon jakanu kaikki. Maailmalle on lähtenyt 16 ruukullista,joissa 2-3eri väristä. Joskus oon latvonut,jolloin kasvaa pensasmaiseksi,latvomatta kattoon asti 3 vuodessa 👍😂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      315
      1273
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      310
      1267
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      95
      989
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      978
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      909
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      762
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      20
      674
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      67
      604
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      597
    Aihe