Nordean Omatakaus ???

mussoliini

Mikä juttu tämä Nordean Omatakaus oikein on? Jotenkin liittyy tilanteesen, että asuntolainan ottajalla ei ole lainkaan omaisuutta tai käsirahaa. Mitkä ovat ehdot Omatakauksen myöntämiselle? Mikä sen kääntöpuoli on, korkeat korot?

10

16551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takaus

      Omaan kotiin ilman alkupääomaa

      Luit aivan oikein. Uudessa rahoitusmuodossamme on asuntolainaan yhdistetty OmaTakaus, joka kattaa kokonaan tai osittain omarahoitusosuutesi. OmaTakaus antaa sinulle on mahdollisuuden ostaa talon tai asunto-osakeen ilman omaa alkupääomaa.

      Ostettava asunto käy lainan vakuudeksi 75 prosenttiin saakka ja OmaTakauksen voit saada lopulle 25 prosentin osuudelle. OmaTakaus myönnetään pääsääntöisesti enintään 350 000 euron lainalle, jolloin sen määrä on enintään 87 500 euroa.
      OmaTakauksen hyödyt sinulle:

      * Et tarvitse valtion osatakausta, eikä sinun tarvitse vaivata takauksilla sukulaisia tai tuttavia.
      * Halutessasi voit käyttää omarahoitusosuuden tai osan siitä muihin tarkoituksiin.
      * Laina-aika ja takaisinmaksutapa räätälöidään sinulle sopiviksi.

      Mitä OmaTakaus maksaa?

      Esimerkiksi, kun ostettavan asunnon arvo on 100 000 euroa:

      * tarvitset 100% lainan sekä 25 000 euron OmaTakauksen, takauspalkkio on 1,22% eli 1 220 euroa.
      * tarvitset 85 000 euron lainan sekä OmaTakauksen, takauspalkkio on 0,29% eli 247 euroa.

      • Myydä

        Ennen hintaromahdusta ?


      • yövuorossa

        hei.. ymmäsrinköhän nyt oikein? eli siis kun ottaa tämän omatakausken niin ei tarvi ollenkaan omaa rahaa?? (voi olla et oon ny aika väsy, yövuorossa oon..ja nukkuu pääsen onneks pian.. )

        entäs takaajaa?


      • urpå

        Voi fid...du. Ajatelkaa nyt vähän. Rahattomille tarjotaan 2 miljoonaa markkaa lainaa ja ilman takauksia. Enää köyhyyskään ei ole este rahantulolle..........
        Voi veljet niitä seuraavan laman pankkitukia....


      • minä vain..

        mitäs ehtoja tällaisen saamiselle on?


      • Vuonna 2011
        urpå kirjoitti:

        Voi fid...du. Ajatelkaa nyt vähän. Rahattomille tarjotaan 2 miljoonaa markkaa lainaa ja ilman takauksia. Enää köyhyyskään ei ole este rahantulolle..........
        Voi veljet niitä seuraavan laman pankkitukia....

        Hehheh, kuinka osuvasti ennustit :)


    • lainaaja2

      Meillä tuo omatakaus oli kätevä. Nuoria kun ollaan, omaisuutta ei vielä kertynyt mainittavasti ja omistusasunto oli etsinnän alla. Takaajat olisi jollekin summalle lainamäärästä tarvittu, mutta ei haluttu sukulaisia sitoa meidän raha-asioihin, joten maksettiin pankille tuo (oisko ollu) 1,22% otetun lainan määrästä ja näin saatiin laina pelkästään omiin nimiin. Eli maksettiin pankille tietty summa, ettei tarvinnu käyttää takaajia.

    • Ulla

      Onhan se tosi hyvä juttu niille joilla ei ole mahdollisuutta saada takaajia.

      Itselläni ei ole kuin äiti, jolla on jo omaa asuntolainaa jäljellä n. 30t euroa ja talo kiinnitetty.
      Onnekseni asutaan pienellä paikkakunnalla, jossa melkein kaikki tuntee toisensa. Nordeassa luvattiin laina pelkästään äidin takauksella. On maalla asumisessakin jotain hyötyä!

      Osuuspankissa sanottiin heti että 2 takaajaa on välttämätöntä.

      • Satuneiti

        Meillä ei ole mahdollisuutta saada takaajia eikä säästöjä ole, joten meille omatakaus oli paras mahdollinen vaihtoehto. 149 000e lainasta jouduimme extraa maksamaan 1818e. Tosin sammosta olisimme saaneet lainan ilman takaajia ja säästöjäkin. Mutta korot olisivat ensimmäiset 5v. olleet korkeat joten nordean omatakaus tuntui paremmalta. Omatakauksen saamisessa on tosin jos jonkinlaista ehtoa, joita ei mainosteta.


      • s.ödfdsföl
        Satuneiti kirjoitti:

        Meillä ei ole mahdollisuutta saada takaajia eikä säästöjä ole, joten meille omatakaus oli paras mahdollinen vaihtoehto. 149 000e lainasta jouduimme extraa maksamaan 1818e. Tosin sammosta olisimme saaneet lainan ilman takaajia ja säästöjäkin. Mutta korot olisivat ensimmäiset 5v. olleet korkeat joten nordean omatakaus tuntui paremmalta. Omatakauksen saamisessa on tosin jos jonkinlaista ehtoa, joita ei mainosteta.

        Mitä ehtoja omatakauksessa sitten on? Järki jo sanoo että luottotiedot kunnossa, mutta pitääkö olla vakituisessa työssä?

        Sylettää kun ei meinaa päästä vuokra-asunnosta irti kun tilistä jäävät rahat menee pääosin vuokraan. Vuokralla maksaisi omaa ihan nätisti. Alkupääomaa vaan pitäisi olla.

        Nyt olisi joku 4 tonnia rahaa, mutta eihän se riitä kuin omatakaukseen. Työsuhde on määräaikainen, niin ei ehkä pankissa katsota hyvällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      151
      4459
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      198
      3959
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      32
      2674
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2462
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      34
      2209
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      5
      1780
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1548
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1444
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1321
    10. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      33
      1269
    Aihe