Hei,
palkka-aihe varmasti usein esillä palstalla, mutta taulukoiden mukaan open palkka surkea, kuitenkin täällä esitetään sen olevan 3000-4000. Kauanko on oltava open työssä, että palkka on noissa lukemissa?
palkka-aihe varmasti usein esillä palstalla, mutta taulukoiden mukaan open palkka surkea, kuitenkin täällä esitetään sen olevan 3000-4000. Kauanko on oltava open työssä, että palkka on noissa lukemissa?
Vastaukset 9
Vanhimmat
kuukausipalkkani oli nettona n. 1700 egee, bruttona ehkä 2200 tms. Siinä oli kaksi määrävuosikorotusta, tukiopetukset ja ylitunnit.
T: työtön paska
..olen amk-ope, kandidaatti viel kylläkin, maisteri ehkä 2 v päästä. Palkka on 3600 e /kk, työtunteja on nyt syyslukukaudella 800h, johon sisältyy tunnit, valmistelut, kokoukset yms.
Jos lähden ns. työmatkalle tapaamaan oppilaitani saan matkakorvauksen erikseen.
Kerro heti! Mä tulen teille töihin! Olen sentään maisteri, täydet työlisät, pedagogiset takana, maksimitunnit eikä palkka lähellekään tuota tasoa. Mikäs kaupunki se tolleen runsaskätisesti makselee? Opetatko edes Suomessa?
..opetan diakissa.
mutta jotain vastaavanlaista kuitenkin opetan.
KS esim. http://www.oaj.fi/dman/Document.phx/OAJ/MS2/palkkataulukot2/palkat 1.6.2006/PDFPTY amk 1.6.2006
HUOM! NUO OVAT MINIMIPALKAT!!!
Joitain yksityisiä?
Tilastot kertovat sen, tuohan on aivan helppo todeta.
Jos on vaikeuksia havaita tää asia, niin eikö ole puutetta koulutuksessa.
palkka ei. Jos asia olisi toisin päin, kukaan opettaja ei varmaan olisi asiantilaan tyytymätön.