haluaisin kokeilla päästä lääkäriksi. ongelma on se että en lukioaikana lukenut kun yhden fysiikan kurssin ja kemiaki oli vähemmällä. olen lukenut pääsykoekirjaa mutta siellä kaavat vain suoraan läntättynä eikä siitä yhtää tiedä jos ei ole aineita lukenu. onko olemassa mitää "lääkäri valmentautumiskirjaa" joka olisi hyvä "aloittelijalle"?
lääkäriksi lukemalla?
opiskelijainen
4688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ottaisit käteesi vaikka kirjan "fysiikan alkeet"? Tai menisit aikuislukioon muutaman kurssin lukemaan?
Suoranaista valmentautumiskirjaa ei ole, maksullinen valmennusmateriaalikin tähtää käsittääkseni nimenomaan Galenoksen sisältöjen hyvään ymmärtämiseen ja hallintaan, tavoitteena näin pääsykokeissa menestyminen. Syvällisempää ymmärrystä kaavoihin kannattaa todella hakea lukion kirjoista, ja jos aikaa halua on, myöskin iltalukion kursseista. Oikotietä onneen ei ole, vaan valitettavasti suuri osa lääkisläisistä on tehnyt kohtuullisen suuren työn sisäänpääsynsä eteen, niitä vähemmän opiskelleita nerppoja on vähemmän. Kääntäen siis, jos halua ja kykyä työskennellä lääkikseen pääsyn eteen on, kannattaa tämä tie valita, vaikkei se välttämättä helppo olekaan. Tsemppiä!
Olihan aloituspuheenvuoro vitsi, olihan??
"lääkäri valmentautumiskirjaa" ...
"lääkäriksi lukemalla" (?) Onko muitakin vaihtoehtoja valmistua lääkäriksi kuin lukeminen??
huh, huh..
OI, ajattelin että 18 vuotias ja vieläpä ei-juristi voisi käyttää jossai sanassa sulkumerkkejä, ja kaikki muut olivat tuntuneet sen asian ymmärtäneen paitsi sinä jonka piti yrittää jotaki typerää laukoa. et ole onneksi ainoa pilkunnussija maapallolla. minulla on ollut jo 2kk lukion fysiikan kirjat ja pääsykoekirja kotona, mutta kai sitä saa kysyä jos helpomallaki vois päästä! Ja juuri olen aloittanut ammattikorkeakoulussa sairaanhoitaja linjalla, joten kannattaa vähä miettiä ennenku rupeaa puhuu joutavia.