Moroo!
Oisko kellää hyvää ja suht helppoo ideaa mite sais pohja hiekat tai siis kivet puhdistettuu kunnolla?
Tuntuu et levä ei lähe millää veke.. :(
Kiitokset jo etukätee!
Oisko kellää hyvää ja suht helppoo ideaa mite sais pohja hiekat tai siis kivet puhdistettuu kunnolla?
Tuntuu et levä ei lähe millää veke.. :(
Kiitokset jo etukätee!
Vastaukset 3
Vanhimmat
akvaariosta pois ja laitat aina osan niistä ämpäriin ja ämpäriin vähä vettä ja sitte hankaat kiviä yhteen. mä tein noin niin tuli puhtaita kiviä. sori jos selitin vähä oudosti.
Vanhoja hyviä konsteja ei pese mikään.
Mikä levä on kiusana?
Jos altaassa on niukasti kaloja, voisi koko pohjahiekan uudistaa. Hae Biltemasta uutta hienoa hiekkaa, sitä ei tarvitse edes pestä. Heitä sekaan kourallinen kierteissarvikotiloita.
Heivaa entinen mäelle.
Älä pese suodatinta ja muita somisteita(Kantoja, koristeita, kasveja), jotta hyvät bakteerit säilyvät(Elävät pinnoilla) ja siirrä ne tuoltaansa "uuteen" altaaseen.
Hyvällä "ympillä" et tarvitse allasta edes kypsytellä.
Kannattaa varuilta kuitenkin seurailla vesiarvoja ja ruokkia pari viikkoa varovaisesti.
Älä tee näin, jos sinulla on ylikansoitettu allas!