Navigon Transonic 4000 Saksasta

Eli tällaista edullista navigaattoria olen katsellut. Linkki Saksan hintaseurantaan :
http://gt.preissuchmaschine.de/gt_frontend/main.asp?produkt=361542

Euroopan kartathan tuossa tulee mukana ja se mitä olen lukenut, niin myös suomenkieliset ääniopasteet. Mutta miten on, pystyykö tuohon asentamaan suomenkieliset menu-valikot mukana tulevalta DVD:ltä? Muutenkin kokemukset tästä mallista ovat tervetulleita.
3766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Laite näyttää päällepäin ihan samalta kuin MEDION. Sellainen tuli VW-auton kampanjana uuden volkkarin mukana ja ainakin siihen sai suomenkielen laitettua. Mukana toimituksessa oli keski-Euroopan ja Pohjoismaiden kartat. Päivityksistä en tiedä, mistä tai miten saa.

Äänestä
  • No ei kait tässä auta kuin kokeilla. Sittehän sen tietää. Navigonilla on myös suomenkieliset kotisivut; http://www.navigon.com/site/fi/fi , mutta ainakaan asiakaspalvelussa ei ole kehumista. Vastauksia kysymyksiini en sieltä ole saanut. Toivottavasti tuotetuen puolella asiat ovat paremmin.

    Pitikö siinä Medionin asennuksen alussa valita kieli vai oliko kaikki jo esiasennettuna suomeksi?

    Äänestä

  • Navi autoon kirjoitti:

    No ei kait tässä auta kuin kokeilla. Sittehän sen tietää. Navigonilla on myös suomenkieliset kotisivut; http://www.navigon.com/site/fi/fi , mutta ainakaan asiakaspalvelussa ei ole kehumista. Vastauksia kysymyksiini en sieltä ole saanut. Toivottavasti tuotetuen puolella asiat ovat paremmin.

    Pitikö siinä Medionin asennuksen alussa valita kieli vai oliko kaikki jo esiasennettuna suomeksi?

    Minulla on ko. laite. Kieli riippuu toimituksesta, dvd:llä on esim. Suomi. Itselläni oli alkukielenä englanti, jonka vaihdoin sittemmin suomeen. Kielen vaihto on sinänsä helppoa, mutta vaatii joko sd-kortinlukijaa tai navigaattorin kytkentää tietokoneeseen.

    Minulla oli mukana 256 mb kortti, johon ei mahtunut koko Eurooppa kerralla. Ostin siis 2 mb:n kortin erikseen. Laite on sinänsä mukava käyttää, auton lisäksi olen käyttänyt myös kädessä ja polkupyörässä. Hinta näyttää olevan paikallaan. Itse maksoin viime joulukuussa noin 420 euroa koko euroopan kartalla (mutta siis 256 kortilla).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Navi autoon kirjoitti:

Eli tällaista edullista navigaattoria olen katsellut. Linkki Saksan hintaseurantaan :
http://gt.preissuchmaschine.de/gt_frontend/main.asp?produkt=361542

Euroopan kartathan tuossa tulee mukana ja se mitä olen lukenut, niin myös suomenkieliset ääniopasteet. Mutta miten on, pystyykö tuohon asentamaan suomenkieliset menu-valikot mukana tulevalta DVD:ltä? Muutenkin kokemukset tästä mallista ovat tervetulleita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu