Takuu

Kuinka pitkä on maalipinnan takuu? Vissiinki sama kun yleinen takuu 3v! On meinaan ruvennu maali hieman kuplii etuovissa maalatulla sisäpinnalla. Auto on 3v 5kk vanha.
51267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Koritakuu

Äänestä
  • Kannattaa lukea myös koritakuun ehdot, niillä tehdään aika merkityksettömäksi koko takuu suomen oloissa. Onneksi noita maalivaurioita on korjattu takuuseen, vaikka takuuehtoja ahtaasti tulkiten ei olisi tarvinnutkaan. Ilmeisesti kutonen on mallina senverran uusi, että maahantuojan on ollut pakko reagoida, maineen pelastamiseksi. Miten lie siinä vaiheessa, kun koritakuuta on enää puoli vuotta jäljellä.

    Äänestä

Ei ole maalipinnan takuun asia vaan koritakuun piikkiin menee, koska tapauksessasi ruostuminen lienee alkanut koteloiden sisältä, varmuuden asiasta saat kyllä kun purat tai puratutat ovista verhoilua sen verran että näet koteloiden sisään, en halua olla pahanilmanlintu mutta veikkaan että huonolta näyttää.

Äänestä
  • Mulla maalattiin keväällä takaovien sisäpinnat, sama vika! Auto oli tuolloin tasan kolme vuotta vanha. Kysyin huollosta silloin kun hain auton maalauksesta et mikä vika niissä oli? Vastaukseksi sain että huono pohjatyö?!?! Ittekkin revin kuplia auki mutta ei niissä ollu ruostetta alla vaan kirkas pelti! Se ihmetytti itteäkin. Nyt pitäs sitte alkaa taas sama rumba. Kylläkään kuplat ei oo isoja mutta kyllä ne huomaa ku tietää mistä ettii. Tulevaisuutta ajatellen attelin korjauttaa pienet vauriot pois! Muuten auto onneks toimii kiitettävästi.

    Äänestä

  • M6 wagon kirjoitti:

    Mulla maalattiin keväällä takaovien sisäpinnat, sama vika! Auto oli tuolloin tasan kolme vuotta vanha. Kysyin huollosta silloin kun hain auton maalauksesta et mikä vika niissä oli? Vastaukseksi sain että huono pohjatyö?!?! Ittekkin revin kuplia auki mutta ei niissä ollu ruostetta alla vaan kirkas pelti! Se ihmetytti itteäkin. Nyt pitäs sitte alkaa taas sama rumba. Kylläkään kuplat ei oo isoja mutta kyllä ne huomaa ku tietää mistä ettii. Tulevaisuutta ajatellen attelin korjauttaa pienet vauriot pois! Muuten auto onneks toimii kiitettävästi.

    No tuossa on vähän sama meininki kun aikanaan käydessä Irlannissa, siellä oli kerrostalon sisäseinät ihan homeessa ja kun kysyin asiasta minulle sanottiin että huoltoyhtiö käy ne vuosittain maalaamassa ja sitten kaikki on taas hyvin!!

    Mutta tuo uudelleenmaalaaminen on samalla tavalla turhaa työtä, koska ruoste puskee koteloista mutta toki ovien täysin uusiminen on kalliimpaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


M6 wagon kirjoitti:

Kuinka pitkä on maalipinnan takuu? Vissiinki sama kun yleinen takuu 3v! On meinaan ruvennu maali hieman kuplii etuovissa maalatulla sisäpinnalla. Auto on 3v 5kk vanha.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu