Millaista on Bujinkan

m.v.p

Kertokaa omia kokemuksia / tietoa bujinkan budo taijutsusta. Olen harkinnut lajin aloittamista ja haluaisin tietää sen metodeista yms. enemmän. vain asiallisia kommentteja.
Kiitos!

4

1134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      Bujinkan Taijutsu on sama laji joka aikanaan tunnettiin nimelllä ninjutsu. Ninjutsu-nimeä lakattiin käyttämästä koska siitä alkoi tulla liian monelle jotain naurettavia mielikuvia joistain leffoista tms. Bujinkan Taijutsu=Ninjutsu= oikea vakavasti otettava budolaji.

    • nykyninja

      Ninjutsun nimi vaihdettiin 90-luvun vaihteessa Bujinkan Budo Taijutsuksi nykyisen päämestarin, Sôke Masaaki Hatsumin toimesta, sillä lajin yhdeksästä traditiosta vain kolme olivat ninjutsua ja loput kuusi perinteisiä.

      Tästä asiallista lisätietoa ilman peelojen omia päätelmiä:

      http://www.shindendojo.com/Shinden.html?l=NykyajanNinjat

      • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

        itse asiassa onkin Dr.Masaaki Hatsumin teos "Ninjutsu: History and Tradition".


    • vasta-alkaja

      Alkeiskurssit ympäri maata ovat alkaneet, mutta ehdit vielä varmasti hyvin mukaan! Älä epäröi käydä ainakin kokeilemassa. Täällä on nyt opeteltu perusasennot eli kamaet, ukemeja ja muutamia jutaijutsun tekniikoita, mutta ei mitään sellaista, mistä et pääsisi nopeasti jyvälle jos hyppäät mukaan tässä vaiheessa.

      Budotreenit ainakin Tampereella ovat kivoja. Koin positiivisena yllätyksenä, että reenit eivät olleet hirveää sadistista rääkkiä, kuten 10 vuotta sitten Taido-seurassa, jossa kävin.

      Laji on alusta asti mielenkiintoinen, koska opetus on maanläheistä ja asioista pyritään aina hakemaan pointteja eri tasoilla. Joka treeneissä käydään läpi vanhaa, mutta aina tulee jotain pientä uutta.

      Koen erittäin innostavana myös sen, että Bujinkanissa on hirveän paljon asiaa ja opeteltava ei koskaan lopu kesken. Ei tietysti missään muussakaan lajissa, mutta Suomessa opetettavista, ehkä noin neljästä Bujinkan koulukunnasta löytyy paljouden lisäksi sitä tarvittavaa vaihtelua, mikä pitää meikäläisen mielenkiinnon yllä.

      Ainoana isona miinuksena ja pienenä pettymyksenä koen sen, että kaikkia ilmeisesti perinteitä, kuten Togakure Ryu ei opeteta Suomessa ja varmaankaan ylipäätään maailmanlaajuisesti edes jatkotasoilla. Lisäksi kuulisin koulukunnista ja vastaanottaisin opetusta koulukunnista erikseen sen lisäksi, että kaikkia opetellaan sulautuneena toisiinsa. Näin ajattelisin saavuttavani parempaa ymmärrystä lajien toimivuudesta erikseen ja yhdessä. Itseäni ei kiinnosta niinkään Bujinkan kokonaisuutena vaan kaikkien koulukuntien erilliset ajatukset ja kokonaisuudet, mutta toki Bujinkanissa yhdistyessään niistä saa jotain irti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      159
      2930
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      2208
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      235
      2203
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      247
      2006
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1720
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      83
      1470
    7. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      44
      1454
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      131
      1236
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      317
      1060
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      905
    Aihe