Elikkäs mihin aikaan kuusta ansiosidonnainen päiväraha maksetaan?
milloin ansiosidonnainen
maksetaan
3648
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joka päivä maksetaan, kun aina jollain on se 4 viikon/kuukauden palautuspäivä. Ja sehän määräytyy työttömyyden alkupäivän mukaan. Ihan sama käytäntö
kelan pikkurahojen jakamisessa.
Työttömyysturvassa ei ole ns maksupäivää kuten eläkkeissä / lapsilisissä ja muissa kuukausittain
automaattisesti tulevissa tukiaisrahoissa.
No koska sä olet lähtettänyt sen hakemuksen? Ei kait ne voi mitään maksaa, ellet sä tee hakemusta ja lähetä sitä maksajalle??
Neljän viikon ajalta pitää hakemus täyttää, ja maksu maksetaan jälkikäteen sen mukaan.
Mistä kukaan voi tietää, minä päivänä just sinä olet ilmoittautunut työttömäksi, ja että koska sulla se hakemuksen 4 viikkoa tulee täyteen??!! Sun pitäisi kyllä ite tietää asia.
3 kk. Ilmoittauduin tietysti heti työvoimatoimistoon. Työttömyyskassa neuvoi täyttämään päivärahahakemuksen alusta alkaen, ensin 6 viikkoa, sen jälkeen 4 viikon välein. Mitään en tietysti saanut, mutta se nopeutti sitten maksamista. 3 kk:n ajan tuli, että hakemus on hylätty, koska olin itse ottanut lopputilin. Mutta kun karenssi ja omavastuu oli ohi, tuli hyväksytty päätös. Siitä lähtien maksettiin päivärahaa siten, että minun piti lähettää neljän viikon välein jatkohakemus loppuen sunnuntaipäivään. Hakemusta ei saanut kuitenkaan lähettää ennenkuin maanantaina. Lähetin sen aina sähköisesti heti maanantaiaamuna ja rahat olivat tililläni saman viikon keskiviikkona. Nyt olen jo työttömyyseläkkeellä.