Oltiin tässä kesällä, siinä pari kuukautta sitten, Käsityöläismuseon kahvilassa ulkopöydän ääressä. Huomiotamme kiinnitti se, että viereisellä pihalla oli ikään kuin kilpaileva kahvio, jota näytti pyörittävän ei kukaan muu kuin Olavi Mäenpää. Se oli hyvin yksinkertainen systeemi, kuistilla pieni tiski, josta myytiin hyvin yksinkertaista tuotevalikoimaa. Myyjä todella näytti ilmiselvästi olevan Olavi Mäenpää!
Osaako joku kertoa tästä jotain? Onko/oliko Mäenpäällä tosiaan tällainen pieni bisnes? Oliko hän siellä koko kesän, vai sattumalta juuri silloin? Vai näimmekö väärin?
Muuten voisi todeta, että katupartiot suht ok, mutta ne suomen liput olisi voinut jättää pois...
Osaako joku kertoa tästä jotain? Onko/oliko Mäenpäällä tosiaan tällainen pieni bisnes? Oliko hän siellä koko kesän, vai sattumalta juuri silloin? Vai näimmekö väärin?
Muuten voisi todeta, että katupartiot suht ok, mutta ne suomen liput olisi voinut jättää pois...
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olavi pyöritti pari kesää tuota kahvilaa, olin itse silloin ensimmäisenä avajaispäivänä kutsuvieraana.
Ja myöhemminkin kävin kaffella.
Olavi oli ystävällinen kahvionpitäjänä.
Ei kukaan muu kuin Jeesus ole nähnyt ihmisen koko elämää ja tai sen aikana tulleita haavoja.
Joskus se laittaa ihmisen juuri tietylle asialle tavallista enemmän. Ite jotenkin olin ennen kypsä Suomikuvasta maailmalla, koska en vain sattunut oleen semmonen Kaurismäen leffojen fani.
Lordin jälkeen mietitytti, että miksi joku haluaa tahallaan tehdä itestään hirviön ja sitä fanitetaan vaiks semmoset örkit on jousella-ammuttavia ainaki niissä leffoisa joita katoin ennen ku hylkäsin sen mikä lapsen on ja menin siihen oikeeseen henkimaailman juttuun opetteleen miten semmosia henkivaltoja räjäytellään.
Sota ei ole ihmistä vastaan vaan pimeyden hankivaltoja vastaan taivaan avaruuksissa. Nyt kun mietit edellistä, soitatko valkotakkiset vai kiellätkö lukemasta raamattua? Jos kiellät, jotain on vialla tässä maassa paljonkin.
On tärkeää pystyä antamaan anteeksi ja käsitteleen ikävätkin jutut tapauskohtasina katsomatta taustaan tai kansallisuuteen. Voit vielä vihata lukiessasi uutisia eri alan medioista eri motivaatiolla tai tarkotushakusuudella kirjotettuna, mutta kun joudut kohtaamaan prototyypin vihatustasi, voi tulla kummallinen olo ja alkaa hymyilyttää.
Ei Suomen lipussa mitään vikaa ole. Mutta jos unohtaa mitä se risti siinä merkitsee, saa mennä joka ilta nukkumaan miettiessä, mitä jos ei herääkään.