Alustan styroksi?

kam68

Sain 100x35x40(kork)140L akvaarion. Pitääkö pohjalasin ja alustan väliin laittaa solumuovi tai styroxlevy? Nyt pohjalasi on tietenkin karmien varassa, mutta eikö pohjalasi kestä veden painoa?

5

908

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rihma

      Mitä kauppias totesi kun kysyit asiaa?
      Altaan valmistaja tietää parhaiten.

      Pieneen osaan akvaarioista ei saa laittaa jalustan ja altaan väliin mitään.
      Osaan pitää laittaa, voi olla ettei vakuutus korvaa pohjan rikkoontumisesta aiheutuneita vesivahinkoja(Ellei styroksia ole).

    • fish DR.

      Sis. alumiinikarmit tai ns. kokolasi akvaario.
      Olisi syytä laittaa alumiini kehikon ja akvaarion väliin sopivan kokoinben vaneri sekä solumuovinen levy tasaamaan painetta karmien kohdalta.
      Jos kyseessä on kokolasinen akvaario, voit jättää tuon styroxin pois sillä esim. vesi vaneri tasaa kyllä paineen koko akvaarion pohjalasiin.

      Jos sun akvaariossasi on korkeahkot karmit, jotain profoolia. Olisi syytä laittaa styrox, vaneri sekä jokin pehmeä teltta patja tyylinen ratkaisu joka muotoutuisi karmien mukaan ja toimisi näin muotouduttuaan "paineen tasaajana" akvaarion pohjan alla.

      Kolmas ratkaisu on, jos karmit ovat erittäin korkeat; tehdä pohjalasin ja karmin väliin sopiva palanen oikean pakasuisesta vanerista ja laittaa se suuremman vanerin päälle jos kyseessä on alumiini kehikko.

      Tukevan hyllyn päällekin akvaarion voi laittaa kunhan varmistuu siitä ettei pienen vesivahingon sattuessa hylly ime vettä itseensä ja lahoa akvaarion alta aikanaan.

      • Rihma

        Juu, tuo vesivaneri oli hyvä pointti, jonka itse unohdin.
        Muihin asioihin en ota kantaa.


      • kam68
        Rihma kirjoitti:

        Juu, tuo vesivaneri oli hyvä pointti, jonka itse unohdin.
        Muihin asioihin en ota kantaa.

        olisi hyvä nähdä alustasysteemistä.
        Alumiinikarmit nostavat pohjalasin tosiaankin 6,5mm alustasta..tässä tapauksessa lipaston kannen päältä. Sain työpalkkana tuo pelkän akvaarion ilman mitään jalustoa.


      • fish DR.
        kam68 kirjoitti:

        olisi hyvä nähdä alustasysteemistä.
        Alumiinikarmit nostavat pohjalasin tosiaankin 6,5mm alustasta..tässä tapauksessa lipaston kannen päältä. Sain työpalkkana tuo pelkän akvaarion ilman mitään jalustoa.

        hayriPOISTAmar@hotNÄMÄmail.com

        NIIN LAITAN SULLE KUVAA TULEMAAN...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1947
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1411
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe