supistelu ja ääni

heijjdi

Voikohan astma aiheuttaa "supistelu" tuntemuksia keskellä rintaa.. usein juuri lääkkeen oton jälkeen tunnen kuinka jotain "supistelee" rinnassa. Samoin monesti kun olen ottanut lääkettä saan ääneni paremmin ns. auki ja siten helpompi puhua.. onko normaalia astmaatikoille? Itselläni ei todettua astmaa, mutta oireita ja lääkkeet helpottavat.

3

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulla ainaskin

      Mulla supistelee keuhkoissa ja välil kurkkua kuristaa..

      Astma todettu ja käytän säännöllisesti hoitavaa ja avaavaa lääkettä.

    • Marika247

      Minullakin on kummallisia tuntemuksia. En ole vielä saanut diagnoosia mutta on todettu astman oireet ja minulla on lääkitys. Joskus, varsinkin jos ajan pyörällä tai muuten rasitun ja hengitys kiihtyy, niin alkaa jommalla kummalla puolella kaulaa/kurkkua sellainen ihme värinä ja sykähtely. Se ei satu ja henki kulkee, mutta tuntuu tosi inhottavalta ja ahdistavalta. Onko muilla tällaisia oireita?

    • nainen85syntynyt

      Mulla on ... tuntuu että "pillejä" paineltaisin vuoroin kiinni..sellaista outoa supistelua, josta ei varsinaisesti tule mitään hengenahdistusta tai hapenpuutteen tunnetta vaan se tuntuu ihan hirveältä hengittää kun tuntuu että hengitysteissä jokin heiluu/kramppaa/liikkuu.

      En tiedä mistä tuntemukset tulevat kun lääkärit jankkaavat aina ettei keuhkoissa ole tuntoa..

      Minulle astmarajatapaus. Toiset lääkärit sanoo että on astma ja toiset sanoo ettei ole. Astmaattista oireilua kuitenkin. Ei suuria muutoksia pef jutuissa. Ahdistuusoireilu ei myöskään näy kotona pef puhalluksissa. Spirometriassa paranee selkesti MEF arvot 40% ja pef 11%

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8203
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      73
      905
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      790
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      776
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe