nyt on joillain noussut kusi pahemman kerran päähän. Kertokaapas te ns. "kovempien" lajien harrastajat, miksi pilkkaatte lajeja kuten Hanmoodo, Taido yms...? ehkäpä bujinkan kuuluu mielestänne samaan ryhmään? tunnen monta esim. taidon ja bujinkanin harrastajaa ja ovat ihan asiansa osaavia tyyppejä.
joten siis kertokaa!
ei helevetti...
4
1503
Vastaukset 4
- kovemman lajin mies : )
"Kertokaapas te ns. "kovempien" lajien harrastajat, miksi pilkkaatte lajeja kuten Hanmoodo, Taido yms...? ehkäpä bujinkan kuuluu mielestänne samaan ryhmään?"
Osittain näitä lajeja pilkataan siksi että niissä harjoitellaan aivan liian paljon epärealistisia tekniikoita, epärealistisella tavalla. Ymmärrän että on olemassa henkilöitä joille toimivan tekniikan toimiva harjoittelu ei ole kaikki kaikessa, mutta en ymmärrä niitä jotka pitävät epärealistista tekniikkaa ja harjoittelua toimivana eivätkä edes suostu avaamaan silmiään. Vaikka en ymmärrä, en silti pilkkaa näitä lajeja tai niiden harrastajia, osaan kunnoittaa näiden lajien harrastajia tasavertaisina.
Olen itse joskus harrastanut tai chita, joskaan en realistisen itsepuolustuksen takia. Mielestäni jokaisen kovemman lajin treenaajan tulisi joskus ainakin kokeilla tai chita, karatea tai muuta jossa tehdään kataa. Se ei välttämättä anna mitään hyödyllistä kamppailullisesti tai tee vahvemmaksi, mutta jos näitä treenaa oikein se tuntuu hyvältä ja se onkin minusta näiden katalajien paras anti. Live 'n let live ja peace.- hgklfdjgklfdjb
yrittäkää nyt helvetti ymmärttää että taido on kamppailulaji eikä missään nimessä mikään itsepuolustuslaji!
EHKÄPÄ voisi siitä johtua se tekniikoiden "epärealistisuus", ei niitä käytetä missään grillijonoissa.
- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
Itse olen harrastanut useampia lajeja, enkä pilkkaa ketään. Han Moo Doa ja Taidoa, kuin myös Shotokania, Tae Kwon Doa, aikidoa ja Jujutsua. Lajista riippuen: ehkä esim Taidossa vie pidemmän ajan oppia, koska tekniikat ovat vaikeampia kuin esim jujutsussa.
Bujinkanista (=ninjutsu) en tiedä, en ole sitä päässyt harrastamaan. Mutta kuten sanottu, en pilkkaa ketään joka on tälle vaikealle mutta ehkä lopulta palkitsevalle polulle lähtenyt, lajista riippumatta.
Lajien nimien lopussa on usein "DO". Se tarkoittaa tietä tai polkua jolta et enää astu pois, jos kerran olet sitä tietä tai polkua ruvennut kulkemaan.
t.Markiisi- markiisin budomarkkinat
Minkäslainen laji se shotokan on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 101979
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671098Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2651021- 79877
- 63798
- 82798
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22706Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69681- 65661
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?138657- 42619
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?125611Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32598- 52572
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.44559- 40544
- 55538
Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y21509Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20508Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40503