ei helevetti...

jep111

nyt on joillain noussut kusi pahemman kerran päähän. Kertokaapas te ns. "kovempien" lajien harrastajat, miksi pilkkaatte lajeja kuten Hanmoodo, Taido yms...? ehkäpä bujinkan kuuluu mielestänne samaan ryhmään? tunnen monta esim. taidon ja bujinkanin harrastajaa ja ovat ihan asiansa osaavia tyyppejä.
joten siis kertokaa!

4

1460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kovemman lajin mies : )

      "Kertokaapas te ns. "kovempien" lajien harrastajat, miksi pilkkaatte lajeja kuten Hanmoodo, Taido yms...? ehkäpä bujinkan kuuluu mielestänne samaan ryhmään?"

      Osittain näitä lajeja pilkataan siksi että niissä harjoitellaan aivan liian paljon epärealistisia tekniikoita, epärealistisella tavalla. Ymmärrän että on olemassa henkilöitä joille toimivan tekniikan toimiva harjoittelu ei ole kaikki kaikessa, mutta en ymmärrä niitä jotka pitävät epärealistista tekniikkaa ja harjoittelua toimivana eivätkä edes suostu avaamaan silmiään. Vaikka en ymmärrä, en silti pilkkaa näitä lajeja tai niiden harrastajia, osaan kunnoittaa näiden lajien harrastajia tasavertaisina.

      Olen itse joskus harrastanut tai chita, joskaan en realistisen itsepuolustuksen takia. Mielestäni jokaisen kovemman lajin treenaajan tulisi joskus ainakin kokeilla tai chita, karatea tai muuta jossa tehdään kataa. Se ei välttämättä anna mitään hyödyllistä kamppailullisesti tai tee vahvemmaksi, mutta jos näitä treenaa oikein se tuntuu hyvältä ja se onkin minusta näiden katalajien paras anti. Live 'n let live ja peace.

      • hgklfdjgklfdjb

        yrittäkää nyt helvetti ymmärttää että taido on kamppailulaji eikä missään nimessä mikään itsepuolustuslaji!
        EHKÄPÄ voisi siitä johtua se tekniikoiden "epärealistisuus", ei niitä käytetä missään grillijonoissa.


    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      Itse olen harrastanut useampia lajeja, enkä pilkkaa ketään. Han Moo Doa ja Taidoa, kuin myös Shotokania, Tae Kwon Doa, aikidoa ja Jujutsua. Lajista riippuen: ehkä esim Taidossa vie pidemmän ajan oppia, koska tekniikat ovat vaikeampia kuin esim jujutsussa.

      Bujinkanista (=ninjutsu) en tiedä, en ole sitä päässyt harrastamaan. Mutta kuten sanottu, en pilkkaa ketään joka on tälle vaikealle mutta ehkä lopulta palkitsevalle polulle lähtenyt, lajista riippumatta.

      Lajien nimien lopussa on usein "DO". Se tarkoittaa tietä tai polkua jolta et enää astu pois, jos kerran olet sitä tietä tai polkua ruvennut kulkemaan.

      t.Markiisi

      • markiisin budomarkkinat

        Minkäslainen laji se shotokan on?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      185
      2368
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      89
      1703
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      183
      1494
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1385
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      1213
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      44
      1154
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      45
      1027
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      98
      929
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      51
      857
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      855
    Aihe