Kaikenmaailman herjaajia on mallin kimpussa ollut. Mutta mikä on käyttäjien kokemus autosta erityisesti farkkuna ja bensakoneella. Onko c-malli hintansa väärtti lähinnä tuo kestävyys ja työnlaatu kiinnostaa mersuissa ja onko c-malli "oikea" mersu näiltä osin.
C-mallista kokemuksia.
Iso-P
81586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kolme kappaletta oli C-malleja,joista kaksi farkkua,tosin kaikki dieselöityjä.
Hyvinhän nuo toimivat,ihan mukava matkakärry,ei kai niitä taksimiehetkin suosisi,jos ei aito MB olisi...;)
>Onko c-malli hintansa väärtti lähinnä tuo kestävyys ja työnlaatu kiinnostaa mersuissa ja onko c-malli "oikea" mersu näiltä osin.<
-On todella hyvä ja kestävä! Ja tietenkin oikea kunnon Mersu.
C-mallejakin on monenlaisilla koneilla, itselläni on tätä nykyä W203-korimallin C270-autom.bensakoneella,
aiemmin oli W202-korimallin C180-autom.myöskin bensakoneella farkku ja ajelin sillä yli 200.000km ilman mitään ongelmia.
En tiennytkään, että mersulla on 270:n bensakone? Liekö jätkällä mersua ollenkaan vai onko kirjoitusvirhe ;-)
Eiks 270 ole Cdi, eli dieseli ja 280 taasen bensakone ???
Suurin c mallin farmari bensiinikoneella on c280
Farmarina ja 4Matic automaatti. Hinta vain 70.500€
"Herjailut" johtuvat ainoastaan siitä että kuka tykkää mistäkin.
C-sarja on todella hyvä ja vankka auto. Ajo ominaisuudet ovat jopa parasta mitä Mersu voi tarjota, enkä allekirjoita sitä että se on pikkuauto. Ajotuntuma on kuin isommissa, ja jos vertaa edeltäjäänsä W201 malliin, kehitys on harpannut aimo-askelin eteenpäin.
On takuulla hintansa väärtti Suomen hinnoittelussa, koska se on mitä on. Sedan mallit tulivat -93 olikohan farkku -95, jos ajatellaan vaikka vuoden -93 Ceetä ja miettii että autolle tulee 10 vuotta ikää, niin uskomatonta etumatkaa on Mersulla ollut 10 vuotta sitten. Siinä on jo hieman näytteitä 2000 luvun autosta ja pyöreämmistä linjoista.
Vieläkään 202 koppanen ei ole vanhentunut vaikka vertaa uudempiin autoihin oli merkki joku muu tai Mersu. Kestävyydeltään se on sitä samaa luokkaa kuin vankat edeltäjänsä, ainoa mitä voin kertoa Ceessä olevan tyyppivikaa ovat tiivisteet ja stefat. Joissain vuosimalleissa alihankkijalta on tullut susisarjoja, jonka myönsi myös eräs "sisäpiiri". Itse olen joutunut vaihdattamaan myös melkein koko skaalan.
Vaikka jotkut pitävät Ceetä pikku Mersuna niin tilaa siinä on esim edeltäjäänsä verrattuna paljon enemmän, sisätilat ovat avarat ja takapenkille mahtuu mukavasti 3 henkilöä, ja positiivista että autoa ajaessa luulisi ajavansa jopa astetta isompaa.
Mutta en näe mitään syytä olla ostamatta Ceetä sen takia että joku sitä herjaa niin kuin sanoit, herjaajat voivat olla niitä joilla ei ole tuollaista autoa vara ostaa, tai muuten ei vain ole kokemusta ja epäillään ja laitetaan mutu piikkiin.
Suurin osa kuitenkin valitsee mallin sen perusteella miellyttääkö auton muotoilu, yksi tykkää yhdestä ja toinen toisesta.
Cee on samaa taattua laatua kuin muut mallit jotka ovat luoneet Mersuille sen kestävän auton imagon.
...pieni. No, leikki leikkinä. Kaverilla on nyt kolmatta vuotta taksiajossa farkku pienimmällä bensakoneella ja kovasti on ollut tyytyväinen. Eipä tuollaisen vähäisten ajosuoritteiden maaseutupirssin tarvitse olla edes vältämättä diesel. Viininpunainen väri sopii tuohon korimalliin mukavasti.
Eikä siinä muutaman reissun antamasta laatuvaikutelmasta ole pahaa sanomista, vaikka E-Väyrynen mukavammin auton mitat täyttääkin. Jos W201-mallia on aikoinaan pidetty varsin hyvänä ja aivan aitona Mersuna, niin tuskinpa tälläkään kohdin kehitys on taantuntut.
Miten auto yleensä on sitten hintansa väärtti, päästään jo henkimaailman asioihin. Kyllä aika hurjalta tuntui katsella, kun isoimmista W126- ja W140-malleista makseltiin pitkästi yli 1.000.000 muinaismarkan hintoja. Niiden keisien lunnailla tehtiin jo pirun isoja luxus (latinaa) taloja ;)
Estottomasti MBtä kehuvia näyttää riittävän, mutta todellisuus on kaikenkirjava. Kaikki DCn tehtaiden valmistamat mersut on tietysti "oikeita" Mersuja, mutta mitä laatuun tulee, niin entisaikojen tasalaatuisuus on vain haikea muisto. Ajon keskeyttäviä toimintavirheitä esiintyy liian tiuhaan ja liian monessa valmistetuista ajoneuvoista on takuuaikaisia vikoja. Tämä on saanut monen vannoutuneen mercedesfani, mm. Saksassa, vaihtamaan merkkiä. Merkkiuskollisuus horjuu. Ei ole kummonenkaan konsti saada asiakas kerran ostamaan jokin tuote, mutta kaupan uusiminen onkin jo konstikkaampaa.
Taksimiesten jutuista pitää suodattaa se tosiseikka, että ajokaluston myynti on heille osa kokonaisbisnestä. He hankkivat sellaista kalustoa jonka myynnistä jää eniten hilloa.
Mesen laadusta Internetissä kirjoitettua voi käydä lukemassa vaikka osoitteessa:
http://mbspy.bacosys.be/mbquality.htm
Kirjoituksellani en halua väittää, että esim. C-malli olisi laadullisesti ja ajo-ominaisuuksiltaan huono, vaan haluan julkituoda mielipiteeni siitä, että automerkki on yliarvostettu ja ominaisuuksiinsa nähden sikakallis.