Osallistu galluppiin, pitäisikö erityisen törkeisiin murhiin syyllistyneet tuomita kuolemaan ja teloittaa? Mikä olisi paras teloitusmenetelmä? Entä mikä tuomioksi ns. tavallisille murhaajille, entä tappajille? Entä tapon/murhan yritys, paljonko siitä linnaa?
Pitäisikö lapsenraiskaajamurhaajat
teloittaa?
7703
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
siellä komerossasi väkivaltafantasionesi.
Ketään ei pitäisi teloittaa, oli rikos mikä tahansa. Sen sijaan tällaisista asioista mouhoojat saisi keittää elävältä.
Mitäs me sitten lööpeistä luettaisiin?
MEDIA LAITETTU KURIIN HOVIOIKEUDESSA.
HS julkaisi uutisen 2.9.2006
HOVIOIKEUS TUOMITSI SEURAN TOIMITTAJAT HERJAUKSESTA.
Kyseessä sama toimittaja, joka on kaikilla palstoilla LASTA AUTTAVIA SOLVAAMASSA, POLIISIA VASTAAN, OIKEUTTA VASTAAN JNE JNE.
Ja itse toimittaja on tuomittu LAITTOMIEN AMPUMA-ASEIDEN ÄÄNENVAIMENTIMIN JATKETTUNA, TALOUSRIKOKSET JATKETTUNA JNE JNE.
Mielestäni tuomioita tulisi kohtuullistaa. Olenkin kohtuullisempien ja ihmsille inhimillisempien tuomioitten kannalla.
suomi on jo sosiaali pummejen luvattu maa ja vangithan on sosiaalipummeja. Mitä pidempään lukkojen takana sitä parempi. Minua ainakin vituttaa tämä suomen systeemi, joka on tekijä keskeinen eli ajatellaan mitä tekijä mietti tehdessään rikosta ja kaikki säädökset ja lait nojaa sitten miten tekijän tulisi saada hoitoa tai kohtuullisempaa tuomiota. Ikinä ei ajatella uhria! Paljonpa lohduttaa vaikka nuorta miehen alkua se, jos setä joka pani sinua alle 10-vuotiaana peppuun joka viikko saa lopulta ehdotonta vankeutta vaikka kolme vuotta ja ekakertalaisena lusii puolet ja voi päästä ehdonalaiseen vapauteen ilman valvontaa. Ja uhria on vammautunut lopuksi iäkseen. Voi olla vakavia mielenterveyshäiriöitä, unettomuutta, antisosiaalinen persoona, ei pysty ikinä olemaan vastakkaisen sukupuolen kanssa seksuaalisessa tekemisessä, koska saa paniikki häiriön siinä tilanteessa. On yrittänyt ennen täysikäisyyttä itsemurhaa monesti, koska on pitkiä masennus kausia tai jopa onnistunut siinä joka on lopullinen ulospääsy tuosta häpeästä.
Amerikan malli on minusta paljon parempi, joka on uhri keskeinen. Siellähän on tämä "three strikes" systeemi jossa esim. lievässä jutussa selviää ensin tuomarin nuhtelulla toisella kerralla vaikka yhdyskuntapalvelua ja kolmannella kerralla sitten ehdotonta vankeutta. Eli jos ei kolmessa kerrassa opi niin sitten kiven sisään. Tuomiot olisi näillä uusijoilla kovia, joten rikosten tekojen välit pitenisivät, koska ukko makaa vankilassa. Ja näin YHTEISKUNTA suojelisi veronmaksajia ja kansalaisia näiltä hulluilta.
minkä antoi uhrilleenkin! henki pois ja aivan sama millä tavalla....
Yksi mahdollisuus olisi tietty luovuttaa se paskiainen vanhemmille.....