olen 16-v tyttö ja haluan ottaa tanskandogin. luultavasti moni sanoo että "harkitse vielä" ja "ei noin nuorena".. kyllä minä tiedän. koiranotto onkin ajankohtaista vasta parin vuoden päästä. kuitenki haluan ottaa mahdollisimman paljon asioista selville. minulla on aina ollut koiria.. isoja ja pieniä, ei kuitenkaan doggin kokoista. pari vuotta sitten olin useinkin hoitamassa doggipojua tuttavani luona, ja hyvin tultiin toimeen.. jo pikkutyttönä selvitin olevani pomo. mutta nyt niihin kysymyksiin: antaako kasvattajat doggeja näin nuorelle? tiedän kyllä pystyväni mutta pakkohan ei ole uskoa.. pitääkö niille syöttää erikoisnapsuja vain pentuajan vai koko iän? tuttuni syöttää ihan normaalia ruokaa (riisiä, jauhelihaa, piimää yms.) eikä ole sairas. kuinka pitkäksi ajaksi pentuaika sitten lasketaan?
olen kyllä valmis kouluttamiseen käyttämään aikaani runsaasti. tiedän että tämä on rotu minkä haluan. syy ei ole näyttävyys vaan ihana "perherakkaus" ja koiran lempeä, mutta kuitenkin terävä luonne. ja kasvattajat jotka sijoittaa pentuja (ja myykin) vastatkaa viestiin. olisi mukava tietää kaikki jotta harkinta voi kunnolla alkaa.. :) iloista syksyä kaikille doggi-ihmisille.
kysymyksiä doggeista
4
927
Vastaukset
- Jettix
Ensimmäinen ongelma on se, ettet voi alaikäisenä ostaa yksin eli tarvitset huoltajan suostumuksen ja vahvistamaan kauppakirjan. Koira toki voidaan rekisteröidä nimiisi, mutta kauppakirjaa et voi allekirjoittaa.
Kasvattaja antaa sinulle ruokintaohjeet, noudata niitä. Ei näin netissä pysty sanomaan yhtään mitään juuri sinun koirallesi sopivasta ruuasta, sen tietää kasvattaja, jolla on jo omasta linjastaan kokemuksia. Suosittelen, että noudatat hänen ohjeitaan yli kiihkeimmän kasvukauden eli lähemmäksi vuoden ikää.
Pystytkö kustantamaan noin yleensä ison koiran menot? Ruokaa menee, eläinlääkäri maksaa isoilla enemmän, jos jotain sattuu plus vakuutukset jne. Ensimmäinen vuosi on suht kallis, mutta jos koira on terve, menot tasaantuvat lähinnä ruokinta,-harrastus-ja rokotusmenoiksi.
Hyvää syksyä sinullekin!- maikkimansikka
ei se ihan niin ajankohtaista ole.. sitten olen ajatellut että kun olen kaheksantoista taikka lukion jälkeen. ymmärrän kyllä sen vastuun ja rahanmenon ja tällä hetkellä siihen ei aikaa ole.. mut entäs miten tanskikset pärjää muiden koirien kans? olisi mukavampi jos olisi kaksi koira kaverusta niin ei olisi niin yksinäistä jos joutuuvat päivät olemaan yksin. pienempi tietysti ois toinen koira.. joku kultsun kokoinen.
- Doggi 16
maikkimansikka kirjoitti:
ei se ihan niin ajankohtaista ole.. sitten olen ajatellut että kun olen kaheksantoista taikka lukion jälkeen. ymmärrän kyllä sen vastuun ja rahanmenon ja tällä hetkellä siihen ei aikaa ole.. mut entäs miten tanskikset pärjää muiden koirien kans? olisi mukavampi jos olisi kaksi koira kaverusta niin ei olisi niin yksinäistä jos joutuuvat päivät olemaan yksin. pienempi tietysti ois toinen koira.. joku kultsun kokoinen.
Tietopankki: http://tanskandoggi.takaisin.fi
- Doggiboy
Doggi 16 kirjoitti:
Tietopankki: http://tanskandoggi.takaisin.fi
tietoa: http://www.greatdane.fi/
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Dane
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.35111687Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko413517- 783078
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1122848- 932700
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam562559Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1582459Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2752334- 451501
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �151478