Miten onnistuisin kuvaamaan tähtitaivasta?
Tähtitaivaan kuvaaminen
14
4236
Vastaukset
- hankintaan
Riippunee mitä tarkoitat tähtitaivaan kuvaamisella, mutta netti on joka tapauksessa täynnä kelvollisia oppaita. Lyhyesti tarvitset digikameran, sovittimen kaukoputkeen, soveltuvan kaukoputken (usein 30mm linssin halkaisijaa pidetään syvän taivaan harrastajien minimi vaatimuksena), sekä mielellään seurantamoottorin maan pyörimisliikkeen mitätöimiseksi (pitkä valoitusaika).
Tähtiharrastajat suosittelevat aloittamista aivain kaukoputkella, sillä helposti tulee sijoitettua turhaan melko kalliiseen laitteistoon. Tähtitaivas kuitenkin pysyy melko samankaltaisena.- Nimetön
"Tähtitaivas kuitenkin pysyy melko samankaltaisena."
Jos ottaa tähtitaivaasta kuvia pitkällä valotuksella niin tähdistä tulee helposti viiruja.
Ja jos esim. kuuta yrittää kuvata kaukoputken läpi niin saa olla jo aika nopea sillä kuu liikkuu tuolla taivaalla yllättävän kovaa vauhtia. Varsinkin jos katsoo kaukoputken läpi.
--
http://www.petrilopia.net/ - juuri seuranta moottori
Nimetön kirjoitti:
"Tähtitaivas kuitenkin pysyy melko samankaltaisena."
Jos ottaa tähtitaivaasta kuvia pitkällä valotuksella niin tähdistä tulee helposti viiruja.
Ja jos esim. kuuta yrittää kuvata kaukoputken läpi niin saa olla jo aika nopea sillä kuu liikkuu tuolla taivaalla yllättävän kovaa vauhtia. Varsinkin jos katsoo kaukoputken läpi.
--
http://www.petrilopia.net/Siksi juuri seurantamoottori kumoamaan maan pyörimisliikkeen. Tähdet näyttävät samanlaisilta -siksi kannattaa kokeilla kiinnostaako harrastus kun mitään kovin erilaista ei kuvauskohteeksi löydy.
- Whig
juuri seuranta moottori kirjoitti:
Siksi juuri seurantamoottori kumoamaan maan pyörimisliikkeen. Tähdet näyttävät samanlaisilta -siksi kannattaa kokeilla kiinnostaako harrastus kun mitään kovin erilaista ei kuvauskohteeksi löydy.
Juu tiedän. Joskus piti ostaa omaan kaukoputkeen seurantamoottori yms. mutta jäi ostamatta, kun raha meni muuhun =)
--
http://www.petrilopia.net/ - pöö123456
Whig kirjoitti:
Juu tiedän. Joskus piti ostaa omaan kaukoputkeen seurantamoottori yms. mutta jäi ostamatta, kun raha meni muuhun =)
--
http://www.petrilopia.net/niiin justiinsa.
- Nimetön
Öbaut normaaleilla vehkeillä saa esim. tälläisiä kuvia:
http://www.petrilopia.net/star.jpg
Jos sitten alkaa kiinnostamaan esim. kuun kuvaaminen niin tarvitset jo hieman zoomia tai kaukoputken:
http://www.pbase.com/whig/moon
--
http://www.petrilopia.net/ - Phil_Spector
Olen yrittänyt silloin kun on paljon tähtiä taivaalla näkyvissä 75-300mm zoomilla ja pisimmällä valotusajalla mitä kamerallani saa (30 sekunttia), mutta silti ei tule kuin pelkkää mustaa
- harrastajakuvaaja
Olen saanut tähdet näkymään canon s2 is -digipokkarilla 4 sekunnin valotusajalla. Aukon pitää olla maksimi. Kuvasin maksimizoomilla (vastaa 420 mm) ja aukko oli silloin 3,5. Herkkyys oli maksimi 400.
(Kuvat eivät onnistuneet lainkaan, sillä kohinaa oli kamalasti, mutta siis sain tähdet näkymään)
Tarkista että aukko oli maksimi. Kokeile vaikka nostaa herkkyyttä, jos se oli alhainen viimeksi. - jtk?
– Iso maksimiin mitä voit sietää (kokeile)
– himmennä mahdollisimman vähän
– jalusta
– mahdollisimman kaukana valosaasteesta
– IR-suodin kannattaa poistaa kennon pinnalta.
Onnea
- salamisti
Tuossa on yksi minun kuva tähtitaivaasta: http://personal.inet.fi/koti/3d/stars1600.JPG
Sigma 30 mm EX DC -objektiivilla. Reunapiirto täydellä aukolla on vähän mitä sattuu. :-)
10 s, F/1,4, ISO 800.
Kuva ehdottomasti RAW-muotoon, jotta on varaa säätää enemmän jälkikäteen. Tuossa tähtiä on vielä terävöitetty UnSharpenMaskilla. - Spinnu
Tuolta löytyy paljon tähtikuvauksesta:
http://www.astronetti.com - Dol Biong
Arvaus mutulla
Kokeile esim valotusarvoja
– ISO 3200
– f/2,8
– 5 – 10 sek
Käytä tukevaa jalustaa- ´pokijh
Turhan isoja nuo ISO-arvot. Olen kuvannut ISO100 tai 200, AWB päivänvalo, suurin aukko ja tietty alle minuutin valotusaika, ettei tähdistä tule viiruja.
Talvella ja kuun aikana ei tietenkään kannata kuvata, vaan mahdollisimman synkkänä ja pimeänä ajankohtana. Ja tietty jalustalla. Mitä valovoimaisempi objektiini, niin parempi.
- rekrumkensio-reiska
mahto Phil_Spector nyt tulla onnelliseksi kun meni vaan 6 vuotta asian ratkaisemiseen :-)
:-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241707
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998